Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

VÍCHERNICE i z Velkých Pavlovic

Představujeme Vám jedinečný projekt Jihomoravské komunitní nadace a světově proslulé fotografky Líby Taylor.

Téměř dva roky jezdila paní Liba Taylor po jižní Moravě a fotila svět, který pomalu zaniká. Svět lidových krojů. Název knihy prozrazuje obsah - mizející parádnice Moravy. Na knize je skvělé, že neukazuje idealistickou představu, ale že naopak můžete vidět, že kroje se nosí v běžných situacích, že to nejsou žádné kouzelné babičky, ale lidi, jako jsme my všichni. Líba Taylor je nafotila v jejich přirozeném prostředí – tak, jak žijí. Tyto fotografie jsou velmi zajímavé a hodně vypovídající. 

V knize naleznete i babičky z Velkých Pavlovic, paní Marii Prátovou a paní Jiřinu Procházkovou, které dodnes nosí kroje.

Jihomoravská komunitní nadace vznikla v roce 2008 z iniciativy sdružení Echo Moravia a působí na území Břeclavska a Hodonínska. Podporuje kulturní, výchovné, ekologické, sportovní a další prospěšné projekty, které přinášejí prospěch místním obyvatelům a přispívají k rozvoji regionu. Podporuje činnost lidí, kterým není lhostejný osud místa, ve kterém žijí.

Fotografie pro nadaci nafotila fotografka Liba Taylor. 
Líba Taylor, česká fotografka, pracuje na dokumentárních projektech mezinárodních humanitárních organizací, jako jsou UNHCR, Unicef, Fond na ochranu dětí, Actionaid, WHO, UNAIDS, VSO a mnoho dalších. Zaměřila se zejména na Afriku, Asie a Latinskou Ameriku. Studovala španělštinu, Dějiny umění a rozhlasu, Film a televizi na Bristolské univerzitě a navštěvovala prestižní kurz dokumentární fotografie ve Walesu pod Magnumovým fotografem Davidem Hurnem.

Textem fotografie doprovodil spisovatel Jan Kostrhun.
Jan Kostrhun je český spisovatel, scenárista a politik ČSSD, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, po sametové revoluci československý poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Zemědělskou stranu, respektive za LSU, od poloviny 90. let poslanec Poslanecké sněmovny za ČSSD.

Fotografie už od minulého roku putují po krajanských spolcích v USA díky česko-americké podnikatelce Monice Vintrlíkové. Díky jí má tato výstava záštitu velvyslance Hynka Kmoníčka. V České republice fotografie našich babiček v krojích najdete nyní v Národním muzeu v Praze. 

Koupí knihy podpoříte tuto nadaci, která se snaží lidové tradice zachovat pro budoucí generace.

Kniha VÍCHERNICE - Mizející parádnice jižní Moravy

Text: Bc. Zita Dvořáková, MSc, ředitelka Ekocentra Trkmanka Velké Pavlovice / Zdroj: https://www.jmkn.cz/ / 16.8.2018