Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Větru jsme neporučili. Přesto vyšel letecký den (nejen) pro děti na jedničku!

Poslední květnovou sobotu, dne 28. května 2022, pořádal Letecký klub Nad krajem André Velké Pavlovice „Den pro děti“. Tato akce se konala naposled v roce 2019 a díky „covidové krizi“ a omezenému shromažďování se opět mohla uskutečnit až letos.

Akci doprovázel slet letadel a vyhlídkové lety pro děti i dospělé. Součástí statických ukázek byla nejen letadla a modely členů místního leteckého klubu, ale také hasičská technika, zemědělské stroje a vozidla ze 70. a 80. let minulého století. Děti si užívaly i dvou skákacích hradů.

I když letiště bylo zalito sluncem, vítr zrovna moc příznivý pro létání nebyl. Přesto se slétlo dvaadvacet letadel. O poskytování informací známému letovému provozu na zemi i ve vzduchu se podělili dva řídící letového provozu z letištní řídící věže mezinárodního letiště Brno -Tuřany. Patří jim dík za vedení bezpečného a spořádaného toku letového provozu.

Zajímavostí dne byl akrobatický Zlín 50 L z roku 1981, který přilétl z Luhačovic a replika Messerschmitta BF 109, kterou vlastní Pavel Kouřil z malého letiště Syrovice u Brna. Hostem byl i vírník OK-YWC 71, stroj, který k dopředné rychlosti využívá tlačnou vrtuli a náhradou za pevná křídla je mu rotační nosná plocha – tedy rotor, jako u vrtulníku. Avšak u vrtulníku je rotor poháněný motorem, u vírníku je rotor roztáčen jen díky dopředné rychlosti, tzn. proudem vzduch na náběžné hrany listů rotoru – čili bez použití motoru.

Ten, kdo tentokrát na slet přiletěl z největší dálky, byl pilot na černém motorovém rogallu (motorovém závěsném kluzáku) s registrační značkou G – GEMX, který přiletěl z jihozápadní Anglie. Pilot se jmenuje Andy Oliver (www.thejourneymanballadeer.com) a byl právě na cestě podél řeky Dunaj, a to od pramene až k Černému moři. V tu sobotu přeskočil z Rakouska k nám a v odpoledních hodinách pokračoval na Slovensko, aby se opět připojil k řece u Bratislavy. Jeho další cesta povede přes Maďarsko, Rumunsko až do Bulharska.

Slet se tentokrát vedl v duchu vzpomínky na leteckého inspektora techniky Jana Slada, který loni odešel do leteckého nebe. V našem hangáru dozoroval po technické stránce několik letadel.

Zájem byl také o vyhlídkové lety, které prováděl letoun Cessna C172 ze Dvora Králové nad Labem. Naši kolegové ze Dvora, kteří k nám létají pravidelně na vyhlídkové lety, uskutečnili celkem osmadvacet letů. Podle jejich statistik to bylo nejvíce uskutečněných letů ve Velkých Pavlovicích za celou dobu, co k nám létají. Žádný rok tolik zájemců o „svezení“ nebylo.

Účast diváků byla rovněž obdivuhodná. Námi vyhrazené parkoviště bohužel nestačilo, a tak se silnice podél letiště zaplňovala parkujícími auty. Občerstvení, poskytované hasiči, přišlo určitě vhod a bylo na úrovni.

My, jako pořadatelé, sami hodnotíme sobotní den za velmi vydařený. Děkuji touto cestou za organizaci a podporu Městskému úřadu Velké Pavlovice, místnímu hasičskému sboru, Turistickému informačnímu centru Velké Pavlovice, firmě GRONTECH, všem ostatním majitelům a vystavovatelům zemědělské techniky, historických automobilů a motocyklů. A také všem, kteří přilétli.

Letecký klub Nad krajem André * Den (nejen) pro děti s letadly a létáním

Text: Ing. Vratislav Nádeníček, za Letecký klub Nad krajem André / Foto: Oldřich Otáhal / 30.5.2022