Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vernisáž představila něžný svět plný fantazie ilustrátorky VLASTY ŠVEJDOVÉ

Vlasta Švejdová, malířka a ilustrátorka dětských knih, nezklamala. Hýřila skvělou povznesenou náladou, rozdávala úsměvy a dokonce i své obrázky, dívenkám z pěveckého sboru. To vše se událo minulý pátek, dne 15. listopadu 2013, kdy se v podvečerním čase uskutečnila ve výstavním sále Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích vernisáž výstavy obrazů této naší milé krajanky, brněnské rodačky.

Paní Vlasta Švejdová zde spolu s paní Bc. Zitou Dvořákovou, MSc, vedoucí Ekocenta Trkmanka, panem Ing. Zdeňkem Karberem, místostarostou města Velké Pavlovice, a po boku svého manžela uvedla v život a následné prohlídce prodejní výstavu svých nejkrásnějších obrazů.

Jak sama ve své úvodní řeči pronesla, celý život se věnovala dětem, které miluje. Což všichni, kteří shlédli její nádherná po duši hladící díla, zajisté bez sebemenších výhrad kvitují. Vždyť láska a pochopení křehké a zranitelné dětské duše z těchto obrázků přímo sálá, teple jako něžné maminčino pohlazení.

Paní Švejdová prozradila, že vlastně celý život proseděla na židli, s tužkou nebo štětcem v ruce, a v podstatě se jí díky ilustracím pro nejmenší generace čtenářů dětských knih nepodařilo úplně dospět. Nikdy se, ač ráda, vlastně nevymanila ze světa dětí. Zajímavé bylo také další vyprávění ve kterém uvedla, že kromě knížek ilustrovala řadu výukového materiálu a učebnic, hlavně pro I. stupeň základních škol. Co se týče časového harmonogramu prací malířky jsme se dověděli, že ilustrace běžné knížky jí zabere zhruba půl roku, učebnice i rok. Proto si nikdy na nedostatek práce a nudu nemohla stěžovat.

Vernisáž výstavy se nesla v příjemné atmosféře, snad už i trošku podpořené blížícím se adventem, který byl taktéž námětem mnoha pěkných obrazů. Ti, kteří si díla pečlivě prohlédli, mezi nimi určitě našli motivy známého brněnského Zelného trhu se stánky sladce vonícími trdelníky či oranžově zářícími pomeranči na pultech zelinářů.

Kulturní program slavnostního zahájení výstavy si vzala na starost malá děvčata pěveckého sboru pod vedením paní učitelek Lucie Stránské a Mileny Karberové při ZUŠ Velké Pavlovice. Dívenky zazpívaly veselé dětské písničky, které celou expozici už jen dokonale podtrhly.

Tématika obrázků celé výstavy je určena nejen dětem, ale stejným dílem i dospělým. Najdete na nich úžasné a naprosto originální zachycení reálného světa, převedeného rukou a štětcem paní Vlasty Švejdové do světa fantazie.

Prodejní výstavu vřele doporučujeme navštívit a to všem generacím. Otevřena bude až do 27. listopadu 2013, ve všední dny vždy od 8.00 do 15.00 hod., o víkendech pak od 12.00 do 16.00 hodin. Nemeškejte a využijte této mimořádné příležitosti.

Karolína Bártová


Více o Vlastě Švejdové na www.vlastasvejdova.cz


 


 

Fotogalerii z vernisáže výstavy obrazů brněnské ilustrátorky obrazů
VLASTY ŠVEJDOVÉ otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Ing. Zdeněk Karber, Karolína Bártová, Radek Nesvadba

 

 

20-11-2013-BK