Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovičtí prožili sametový 17. listopad v Praze

Vstávat v pět ráno, namazat chleby, popřípadě dosmažit řízky, do termosky uvařit „čaj“ a vyrazit ke kostelu, kde už čekal připravený autobus. I tak se dá začít den volného, státního svátku. Ale vraťme se o pár měsíců zpátky a připomeňme si letošní Noc kostelů, jejíž program obohatila přednáška převora Prokopa Siostrzonka. Přátelská spolupráce mezi ním a Orlem Velké Pavlovice neutichla a velkopavlovičtí byli pozvání na oplátku do Břevnovského kláštera.

Po příjezdu do Prahy jsme nejprve navštívili Strahovský klášter, který ve svých zdech uchovává jednu z největších knihoven v České republice. Velmi poutavý výklad přímo strahovského bibliotékáře Evermoda Gejzy Šidlovského obohatily Boží děcka zpěvem v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Jan Míchal ml. a Eliška Vomáčková rozezněli také varhany, na nichž hrál sám Amadeus Mozart.

Přesunuli jsme se k Pražskému hradu, kde jsme nejprve ve dvanáct hodin shlédli výměnu čestné hradní stráže. Následovala prohlídka katedrály sv. Víta, sv. Václava a sv. Vojtěcha. Mohutná gotická stavba, krypty a bohatě zdobené hrobky českých panovníků jistě vedly mnohé z nás alespoň k zamyšlení a tichému obdivu. Po vydatné duševní stravě se však ozvalo také tělo, a většina zamířila zpět na Strahov ochutnat pivo místního klášterního pivovárku.

Den se překlenul do druhé půlky a my jsme se přemístili do Břevnovského kláštera. Převor Siostrzonek byl nejen výborný průvodce, ale i hostitel. V pavilonu Vojtěška měl převor možnost ochutnat Svatomartinská vína z Velkých Pavlovic.

Presúzní sbor zpříjemnil atmosféru zpěvem, a tak by snad jeden ani neřekl, že je v Praze, ale v nějakém sklípku na jižní Moravě. Prohlídku celého kláštera završila mše v kostele svaté Markéty, kterou zpěvem rozezvučely Boží děcka i Presúzní sbor. Od místních farníků sklízeli slova uznání.

Jistě mohu hovořit za všechny účastníky, že jsme všichni strávili den volna ve velmi příjemné společnosti a právě v den státního svátku navštívili místa, která k české státnosti neodmyslitelně patří.

Eva Káčerová, účastnice zájezdu

 

V z p o m í n k y    n a    l i s t o p a d o v o u    P r a h u . . .

 

 

 

 

23-11-2010-BK