Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovičtí postaví urnový háj a uvažují o hřbitovu

Velké Pavlovice/ Další místo posledního odpočinku vznikne zanedlouho ve Velkých Pavlovicích. Tamní radní se totiž rozhodli, že na základě požadavku občanů vybudují urnový háj, tedy místo, kde budou moci lidé ukládat ostatky svých zesnulých blízkých.

S výstavbou takzvaného kolumbária, které by mělo stát mezi nynějším hřbitovem a kostelem, by se mělo začít v nejbližších týdnech. „Samozřejmě záleží na počasí, ale počítáme, že vše by mělo být hotovo nejpozději na jaře příštího roku,“ nechal se slyšet starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka s tím, že stavba vyjde zhruba na půl milionu korun.
Jak dodal, už teď se přihlásilo kolem dvaceti lidí, kteří by chtěli urnového háje využít. „Nepočítali jsme s takovým velkým zájmem. Dokonce nás dříve i napadlo, že síň by mohla zůstat nějaký čas prázdná,“ poznamenal Procházka.

To ale nebude poslední služba zesnulým ve Velkých Pavlovicích. Nynější hřbitov je nevyhovující, protože je přeplněný. Do budoucna tak radní počítají, že Velké Pavlovice potřebují náhradní hřbitov, ten stávající ve středu města je přeplněný a není možné jej rozšířit.
„Pro nový hřbitov je vyčleněno místo územním plánem, ale nejprve si musíme nechat vypracovat studii, jak by měl hřbitov vypadat. O pozemku, kterou nyní vlastní soukromí majitel, proběhlo již předběžníé jednání a v úvahu připadá směna pozemků s městem. Nicméně počítám, že se stavbou hřbitova je možné začít do pěti let,“ uvažoval velkopavlovický starosta.

I tady se budou moci podle všeho obyvatelé Velkých Pavlovic spolehnout na moderní technologii, která jim umožní se z pohodlí domova od svého počítače podívat na aktuální fotografii svého hrobu. Ta už se totiž úspěšně používá na nynějším velkopavlovickém hřbitově (www.hrbitovy.com).

Rovnost, Břeclavský deník, úterý 4. 11. 2008 (http://breclavsky.denik.cz)

04-11-2008