Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovičtí nechyběli na 2. Setkání přátel jižní Moravy

V sobotu 30. července 2016 se obcí Starovice na Břeclavsku prohnala řeka krojovaných, především mladých lidí z regionů napříč jižní Moravou. Přijeli na 2. Setkání přátel jižní Moravy, které pořádala internetová komunita I love Jižní Morava. Nechyběli ani zástupci z Velkých Pavlovic. Část chasy se do Starovic vypravila v čele s prvním stárkem Jakubem Procingerem a jeho partnerkou, čtvrtou stárkou, Ivou Jilkovou.

Soutěž o nejkrásnější pár sice nevyhráli, ale i tak rozhodně vzbudili spolu ostatními velkopavlovčáky patřičnou pozornost. Zaujali svou dobrou náladou, úsměvem na rtu, příjemným vystupováním, zpěvem, tancem, dívky pak precizně oblečenými kroji. „Holky jsou jako panenky z cukru, nechápu, jak je tak nádherně dokáže někdo obléct. Zkusila jsem si sáhnout na jednu ze sukní. Je strašně tvrdá, na to musel padnout metrák škrobu“, se smíchem se s námi o své dojmy podělila jedna z účastnic akce, která přijela až z jižních Čech.

Pořádající komunitu I love Jižní Morava založil před třemi lety Jan Záhora a už podruhé byl hlavním organizátorem setkání, na které se letos sjelo pět set dvacet krojovaných z šestapadesáti obcí jižní Moravy. Do Starovic v sobotu zavítali i krojovaní i nekrojovaní účastníci ze Slovenska a příznivci tradic jižní Moravy z Japonska, Itálie, Austrálie, Polska i z Německa.

„Celkem se letošního druhého ročníku zúčastnilo na tisíc šest set padesát krojovaných i nekrojovaných přátel jižní Moravy, krásných lidí, kteří ctí tradice a milují naši Moravěnku,” řekl pochvalně Jan Záhora. A zároveň prozradil termín třetího setkání. „Příští rok se na všechny přátelé nejkrásnějšího kraje, rozmanitých krojů, pěkných písniček, dobrého vína a skvělých lidí na naší milované jižní Moravě těšíme v sobotu 27. července 2017.”

Kromě průvodu a prezentace krojovaných a všeobecného veselí, při kterém nechyběl ani zpěvák Jožka Černý, se ve Starovicích volil také nejkrásnější krojovaný pár jižní Moravy 2016. Z rukou hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška toto ocenění společně s Malovanou krojovou mašlí hejtmana převzali Michaela Jirásková a Milan Spurný z Kobylí na Břeclavsku. Nakonec tedy vítězství zůstalo alespoň částečně doma. Sice ne přímo ve Velkých Pavlovicích, ale bez debat v Modrých Horách :-)!

 

Karolína Bártová & Jitka Sobotková


 

2. Setkání přátel jižní Moravy ve Starovicích

Jakub Procinger s Ivou Jilkovou

 

Foto © 2016 Věra Procingerová

 

Pro další fotografie Břeclavského deníku * klikněte ZDE

 

 


03-08-2016-BK