Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovičtí hasiči zasahovali ve Starovičkách

Operačním střediskem bylo ve středu dopoledne jednotce SDH Velké Pavlovice sděleno, že se má dostavit do Staroviček k Obecnímu úřadu, kde na ně měl čekat starosta obce. Se starostou obce pak zajeli na místo zásahu.

Průzkumem bylo zjištěno, že je potřeba odčerpat lagunu vody, která je na poli se zasetým obilím za uměle vytvořeným valem z hlíny. Pokud by hliněný val přetekl, voda by odtekla do zahrad a sklepů rodinných domů. Také hrozilo protržení valu.

Jednotka nasadila k čerpání vody motorové čerpadlo Heron o průtoku 1000l/min. Po 30 minutách bylo zřejmé, že voda do laguny stále přitéká a to přibližně takovou rychlostí, jakou je voda odčerpávána čerpadlem. Velitel zásahu tedy rozhodl, nasazení dalšího čerpadla, které bylo potřeba přivést z hasičské zbrojnice (čerpadlo uloženo v Tatře 148) a také požádal prostřednictví KOS o pomoc další jednotky. Čerpadlo bylo přivezeno posléze vozidlem FORD Transit.

Na místo zásahu se dostavila JSDH Horní Bojanovice, která zahájila čerpání vody za pomocí motorového kalového čerpadla 1200l/min a plovoucího čerpadla 600l/min. Ve 12.50 hod zahájila JSDH Velké Pavlovice odčerpávání přivezeným plovoucím čerpadlem 1000l/min.

Měřením bylo zjištěno při nasazení všech čtyř čerpadel, že voda klesla přibližně o 20cm/h. Tímto bylo potvrzeno, že odčerpávání přitékající vody je silnější než její přítok. Vlivem změny počasí se po další hodině podařilo odčerpat zbylé množství vody v laguně do takového množství, které už neumožňovalo další čerpání. Zásah byl proto ukončen.
 
Výpočtem bylo zjištěno, že bylo odčerpáno přibližně 500.000 litrů vody.

 

Fotogalerii ze zásahu hasičů ve Starovičkách
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto: Archiv SDH Velké Pavlovice

03-06-2010 PV