Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovičtí hasiči zasahovali v letošním roce poprvé u požáru trávy...

...dáme Vám pár rad, aby jste je nepotřebovali i Vy!

Ze zapáleného klestí se rozšířil v Bořeticích požár na přilehlé pole na kterém byl seschlý porost. Na místo se sjely čtyři jednotky, včetně  hasičů z Velkých Pavlovic. Místní hasiči zabránili rozšíření požáru, zbylí se postarali o zakropení spálené trávy.

A protože je opakování matka moudrosti, přečtěte si prosím následujících pár rad, pokud se chystáte spálit větve v sadu nebo réví u vinice.

1. Nemusíte, ale je dobré nahlásit pálení na https://paleni.izscr.cz/paleni. Právnické osoby mají povinnost pálení klestí hlásit ze zákona.
2. Pálení nehlaste místním hasičům, je to zbytečné. Když někdo cizí požár nahlásí, stejně tam musí hasiči přijet. Pokud nahlásíte pálení přes výše uvedenou aplikaci, ověří si podrobnosti sám operační přes telefonní číslo nahlášené do aplikace. (Proto je nutné mít telefon u sebe při pálení!)
3. Pálení klestí zvolte na den, kdy nebude foukat příliš vítr. Když zjistíte až na poli, že vyfukuje, raději oheň nepodpalujte a najděte si jinou práci. Nestojí to za to.
4. Pálení klestí není totožné co plošné vypalování trávy a jiných porostů. To se nesmí.
5. Mějte u sebe lopatu, je to jedinečný nástroj k ubouchání drobného ohně, který se rozlézá v suchém nízkém porostu. Pokud se plameny od ohniště šíří nekontrolovaně, volejte hasiče a nehrajte si na ně. Může dojít k nadechnutí plamenů, či obklíčení plameny a člověk se jednoduše v dýmu z trávy ztratí. Může to mít fatální následky.
6. Nepalte klestí (ani jiný odpad) v zastavěné části obce. Obtěžujete tím své okolí. A když už, tak suché větve, které nedýmí.

SDH * Zásah - hašení trávy

Text: Petr Hasil, místostarosta města Velké Pavlovice / Foto: Archiv SDH Velké Pavlovice / 7.3.2019