Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovičtí hasiči použili nové kalové čerpadlo

Naši hasiči čerpali v pondělí 4.února dvakrát vodu. V obou případech vyjížděli na ul. Zahradní, kde byla porucha na vodovodním řádu.

V prvním případě vtékala voda do sklepa pod rodinným domem z dříve uříznutých kovových trubek. Nebylo jasné, kde se voda v trubkách bere a tak bylo rozhodnuto o vyčerpání jímky na dešťovou vodu.  Do jímky však žádné trubkové vedení nevedlo a posléze se potvrdila domněnka, že voda natéká z venkovního prasklého vodovodního potrubí. 

Hasiči společně s pracovníky Vodovodů a kanalizací Břeclav,a.s. obešli obyvatele ulice, aby si napustili vodu a vodu v ulici kompletně zastavili. Bývá pravidlem, že se kontrolují při takových událostech i sousední domy, ovšem ti nebyli doma.

Když se rozezněla siréna podruhé, jeli hasiči právě k sousedům z předešlého případu. Sklep byl zatopen 15 centimetry vody, což není moc, ale na pohromu stačí. Obzvláště, je-li zatopen i plynový kotel. 

Oproti prvnímu zásahu, se rozhodli hasiči použít k odčerpání vody nové elektrické kalové čerpadlo Rosenbauer Nautilus 8/1, zakoupené minulý rok jako náhrada za nefunkční čerpadlo Sigma KDFU 80. 

Nové čerpadlo má zajímavou technickou specifikaci, která splňuje veškeré podmínky, které jsou kladeny na čerpadla při náročných zásazích. Je oproti konkurenčním výrobkům lehké (30 kg), výkon čerpadla je při sací výšce 10 metrů 935l/min, čerpadlo umožňuje chod na sucho až jednu hodinu, saje pevné částice do 10 mm, a hlavně je schopno vysát vodu do 8 mm výšky hladiny (nezbývá moc vody k vytírání hadrem). Na vidlici od čerpadla je navíc kontrolka, která upozorňuje na opačný chod čerpadla. 

Čerpadlo tak bylo poprvé použito u zásahu a svádí to až skoro napsat, že práce je s ním radostná J

https://www.vyzbrojna.cz/cz/3128/3072/kalove-cerpadlo-rosenbauer-nautilus-8-1.html 

Text: Petr Hasil, místostarosta města Velké Pavlovice / 5.2.2019