Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovičtí hasiči pomáhali v Hodoníně

Silné deště v minulých dnech způsobily záplavy na velké části Moravy. Letošní povodně svým rozsahem připomínají rok 1997. V úterý, 18. května přesně o půl sedmé ráno se velitelé zásahu v Hodoníně rozhodli prostřídat dobrovolné hasiče. Přibližně 140 dobrovolných hasičů z Hodonínska střídalo asi 120 dobrovolných hasičů převážně z Břeclavska. Úkol zněl jasně, zpevnit hráz geotextilií tak, aby nedošlo k jejímu protržení. Geotextilie byla přitlučena k zemi skobami a zatížena pytli s pískem. Geotextilie má zabránit při případném přelití vody přes hráz odplavování hlíny a následnému protržení.

Velkopavlovická jednotka vyjížděla v pětičlenném složení (Petr Hasil, Radek Konečný, Stanislav Nesvadba, Miroslav Adámek, František Procinger) vozidlem MAN. Do Velkých Pavlovic se jednotka vrátila v 15.00 hod.

 

Zpevňování hráze geotextilií

 

 

O práci dobrovolných hasičů napsali:

Seznam.cz:
"Podmínky, v nichž zabahnění a unavení muži pracují, nejsou příjemné. Geotextilie přefiltrovala břeh v klouzavé bahno, v němž hasiči jeden za druhým stěhují stovky pytlů z aut na místo potřeby."

Deník.cz: "Nejúpornější boj svádějí hasiči v Hodoníně. Sto čtyřicet mužů plnilo celou noc pytle s pískem, a těmi pak zpevnili čtyři sta metrů dlouhou hráz vedoucí po nábřeží Moravy u Nesytu. Obyvatelé už mají podle ředitele městské policie Jindřicha Vašíčka do prostoru zákaz vstupu. Celkem bylo na Nesytu použito dva a půl tisíce pytlů a tisíce metrů čtverečních geotextilie"

Tiskový mluvčí HZS JMK:
"V lokalitě Nesyt jde o přelivnou hráz, která má vodu při vysokém stavu hladiny propustit do okolního terénu. Při narušení nezpevněné koruny hráze a protržení zábrany by však povodňová vlna ohrozila nedalekou obec Mikulčice a zdejší národní kulturní památník. Hráz v soustavě dvou ramen řeky Moravy hasiči zpevňovali také při minulých povodních. Letos se na protipovodňovém zabezpečení hráze spolu s profesionálními hasiči podílelo celkem 32 jednotek Sborů dobrovolných hasičů z Hodonínska a Břeclavska."

V oblastech zasažených povodní kromě hasičů, vojáků a likvidátorů pojišťoven působí i řada dobročinných organizací.

Přispívat můžete buď přímo na konto některé dobročinné organizace
nebo formou dárcovské SMS

Společnost člověk v tísni
konto 72027202/0300 nebo dárcovská SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

ADRA
účet číslo 40284028/0300, variabilní symbol 397

Červený kříž
konto 222826/5500 variabilní symbol 222 nebo dárcovská SMS ve tvaru DMS CCK na číslo 87777

19-05-2010 PV