Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovičtí hasiči byli proškoleni ze zdravovědy

V březnu tohoto roku proběhlo na stanici HZS Hustopeče pravidelné školení hasičů, kteří vykonávají ve svých jednotkách funkci velitele při výjezdech k mimořádným událostem. Školí se několik témat a v letošním roce byla školena i zdravověda, tedy zásady při poskytování první pomoci. 

Zúčastnil jsem se mnoha školení různých lektorů. Některá bavila, některá ne. Školení zásad při poskytování první pomoci v Hustopečích bylo to ze zábavnějších – to které baví. Nabízelo se tedy oslovit MUDr. Ivonu Žůrkovou, zda by neproškolila i velkopavlovické hasiče. Ona kývla a nabídku velmi ochotně přijala.

10. května proběhlo školení velkopavlovických hasičů v zasedací místnosti městského úřadu. Probrána byla nejdůležitější pravidla při záchraně osob v různých situacích (infarkty, mozkové příhody, zlomeniny, popáleniny, aj.), ale na řadu přišly i dotazy z běžného života. Kolik žihadel od vosy je už nebezpečných? Kdy je řezná rána na šití a kdy stačí domácí ošetření? Jak se zachovat u alergických reakcí? Jak pomoci při epileptickém záchvatu? Na všechny tyto otázky bylo odpovězeno a ne jedenkrát byl přidán i příklad z praxe. 

Hasičům se přeje co možná nejméně výjezdů k požárům a jiným podobným událostem. Nezbývá než si přát, aby nikdy nepotřebovali ani rady, které se dozvěděli v pátek na školení.  

Školení ze zdravovědy

  

Text a foto: Petr Hasil, velitel JSDH Velké Pavlovice / 13.5.2019