Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovický gulášfest hlásí, "že žije"!

V sobotu 13. května 2023 se po delší odmlce otevřela brána ekocentra dříve tradiční akci,  Velkopavlovickému gulášfestu. Nejdříve si dovolíme menší ohlédnutí do minulosti. 

V roce 2014 poprvé akci odstartovaly týmy ve vaření gulášů pod taktovkou T.J. Sokol a Ekocentra Trkmanka a akce se vydařila, tak se úspěšně pokračovalo v roce 2015, 2016, 2017, 2018. V roce 2019 byl gulášfest díky organizačním záležitostem na poslední chvíli zrušen a pak přišel pan COVID a bohužel roky 2020 – 2022 nebylo dopřáno se do akce tohoto rozsahu pustit.

V roce 2023 došlo k velké změně a to, že hlavním pořadatelem obnoveného „gulášfestu“ bude pouze Ekocentrum Trkmanka a bývalý spolupořadatel zůstane podporovatelem na straně soutěžních týmů.  V devět hodin bylo na nádvoří připraveno devět velkých zabijačkových kotlů a u nich plni energie a elánu nadšené soutěžní týmy.

Do historie ročníku 2023 se zapsaly týmy:

Kotel č. 1: Velkopavlovické čarodějnice s kouzelným gulášem
Kotel č. 2: NESYPE s vepřovým gulášem na pivě
Kotel č. 3: Historicky nejmladší tým Kmen Vlků – Vlčata s gulášem z Karkulek
Kotel č. 4: Kmen Vlků z Velkých Pavlovic s hovězím gulášem
Kotel č. 5: Přátelé country Velké Pavlovice, jak jinak než s country gulášem
Kotel č. 6: Sokolíci s vepřovým gulášem
Kotel č. 7: Sokolský „STAR DANCE“ s dančí tlapičkou
Kotel č. 8: Amsterdam s mix gulášem
Kotel č. 9: STAR FIT s vepřovým gulášem

Před vlastním odstartováním jsme se vrátili do minulých časů, vzdali jsme hold panu Petru Seckému, který nikdy nechtěl být viděn, a přitom byl za vším, za organizací, za zajištěním, při realizaci, při úklidu, nezapomněl připravit pohoštění pro všechny. Bohužel již není mezi námi, ale určitě na nás koukal, byl s námi a přál nám, aby se akce opět vydařila a dál existovala.

V půl desáté jsme vyhlásili start, soutěžní týmy zatopily pod kotli, začala nádvořím vonět cibulka a kolem kotlů to začalo být akční. Aby jim práce rychleji ubíhala, náš osvědčený DJ Tony pouštěl celý den skvělou muziku a samozřejmě nechybělo ani povzbuzování a podpora.

Se sestavením odborné komise byly nejdříve menší peripetie, ale když se dílo má podařit, tak se podaří. Odborná komise byla skvělá ve složení odborných degustátorů Kateřiny Klimentové a Jaroslava Pešáka, třetím členem se stal zástupce z řady návštěvníků Dalibor Pláteník. Odborná komise se seznamovala v průběhu dopoledne s jednotlivými týmy, s jejich způsobem přípravy a vaření toho „nejlepšího“ guláše.  Konstatovali, že všichni jsou suprově připraveni a všichni jsou odhodláni vyhrát. Nádvořím postupně začínala vonět paprika, česnek, různé koření a kolem poledne hlásila porota, že některé týmy se již blíží do svého finále. Před půl jednou byl vyhlášen první hotový guláš a postupně následovalo vyhlášení konce vaření i u ostatních týmů.

Odborná komise měla připraveno zázemí v uzavřeném prostoru učebny, včetně hodnotících tabulek. Hotové vzorky gulášů byly označeny jiným číslem, než měly týmy na kotli, tak aby se co nejvíce mystifikovalo čí je konkrétní vzorek. Porotě jsem to nezáviděla, protože guláše byly podle hodnotících kritérií hodně vyrovnané. Hodnotil se vzhled, barva, konzistence, chuť, vůně a celkový dojem. V případě rozstřelu výzdoba stánku a hygiena na stánku. Odborná komise vybírala první tři místa. Návštěvníci při vstupu kromě základního vybavení misky, lžíce a ubrousku, obdrželi i tři dřevěné kolíčky, kterými jako laická porota hlasovali pro vybraný tým. Po ukončení vaření se vše spočítalo a byl vybrán ten z pohledu návštěvníků nejlepší.

Velké překvapení bylo, že se naši hosté z uskupení kapely Katy Band rozhodli zpestřit odpoledne živou hudbou, a tak se střídavě linuly nádvořím tóny hudby reprodukované a naživo, takže si ostatní návštěvníci s nimi mohli zanotovat nebo zatančit.

První ročník Velkopavlovického gulášfestu pořádaný Ekocentrem Trkmanka slavil dvojitý triumf. První místo odborné poroty získal Kouzelný guláš od Čarodějnic z Velkých Pavlovic a současně obdržel i nejvíce bodů – kolíků od laické veřejnosti. Pohádková stezka pro děti byla sice na zahradě, ale asi kouzla a čáry fungovaly i na nádvoří. Vlastně vždyť jsme na zámku, a kouzla se nám tady stále dějí. Druhé místo obsadil tým Kmen Vlků z Velkých Pavlovic s hovězím gulášem a na třetím místě se umístil tým NESYPE s vepřovým na pivě. Mimořádné poděkování patřilo i nejmladšímu týmu Vlčatům.

Atmosféra letošního ročníku byla sice soutěžní, ale hned ráno jsme si nastavili režim „no stress“, spíše takové to „domácí žvýkání“ a fungovalo to po celý den, jak mezi organizátory, návštěvníky, tak i mezi soutěžními týmy.

Vrcholem přátelské atmosféry byl nečekaný krok vítěze. Tým Čarodějnic věnoval polovinu vítězného dortu ve tvaru hrnce guláše jako uznání za snahu a výkon nejmladším účastníkům Vlčatům. Děkujeme Čarodějkám za krásné gesto, mají srdce na pravém místě. I tento krok ukázal na atmosféru, která zde v sobotu i přes nepřízeň počasí panovala.

Gratulace patří všem zúčastněným týmům, že v polních podmínkách zvládly uvařit vynikající guláše pro návštěvníky, poděkování našim návštěvníkům, že je neodradilo špatné počasí, odborné porotě ve složení Kateřina Klimentová & Jaroslav Pešák & Dalibor Pláteník, Vínu Rakvice, Katy Bandu, DJ Tonymu, Městu Velké Pavlovice & J. Havránkovi a pracovníkům technických služeb, Vinařství Vajbar, Pekařství Křivka, Pivovaru Heineken a samozřejmě největší dík všem, co se podíleli na zajištění a hladkém průběhu celé akce.

Na závěr si dovolím si použít citát (Zdroj: https://citaty.net/temata/porazka/ ):

„Vrátit se z hory bez dosažení vrcholu znamená sice porážku,
ale také je to především šance vrátit se.“

Těšíme se, že se všichni setkáme na dalším ročníku Velkopavlovického gulášfestu
na Ekocentru Trkmanka v sobotu 11. května 2024.

Ekocentrum Trkmanka * Velkopavlovický gulášfest 2023

Text: Bc. Zita Dvořáková, MSc, ředitelka příspěvkové organizace Ekocentrum Trkmanka Velké Pavlovice / Foto: Archiv Ekocentra Trkmanka / 16.5.2023