Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovické vinobraní v krajině zalité pivem

Jižní Morava na jižním Plzeňsku – toť oficiální název „ovíněné“ akce, která se uskutečnila minulou sobotu, 20.září 2014, na zámku Nebílovy u Plzně. Víno a v tomto čase i neodmyslitelný burčák tekly proudem, ze soudků a lahví velkopavlovických vinařů, zástupců místního spolku Víno z Velkých Pavlovic. Ti sem přijeli na pozvání zdejšího kastelána pana Milana Fialy, který není jen tak obyčejným správcem skvostné barokní perly ukrývající se v pivním království dalekého Plzeňska, ale je jeho tělem i duší, pro zámek prostě žije.

Zámek Nebílovy (www.zamek-nebilovy.cz) je díky své unikátní architektuře velmi často nazýván „vídeňským palácem uprostřed českého venkova“, navíc venkova, který je proslulý vynikajícím pivem, plzeňským pivem, které se tu vaří od nepaměti. Ale proč si nepochutnat ve stínu pípy právě na víně a burčáku? Skvělý nápad a pro pana kastelána není nikdy od nápadu k realizaci daleko.

Na Velkopavlovické vinobraní na zámku Nebílovy slyšela dobrá pětistovka návštěvníků. Ti s gustem ochutnávali vína a burčáky velkopavlovického vinařského kvarteta ve složení – Rodinné vinařství Suský, Vinařství Halm, s.r.o., Vinařství Helena a Vinařství Vlastimil Řádek.

K vínu patří krom krásných žen, jež se v aristokratickém prostředí sluncem prozářených francouzských zahrad nádherně vyjímaly, i zpěv. Toho se zhostili zpěváci mužáckého Presúzního sboru z Velkých Pavlovic, pod vedením a taktovkou sbormistra pana Jana Kosíka. Libozvučné moravské písně v jejich excelentním podání si mohli návštěvníci spolu s lahodnými moky vychutnat hned na třech místech, na nádvoří zámku, v jeho komnatách a dokonce i v kapli.

Avšak ruku na srdce, ani s mužáky by to nebyla jižní Morava zcela úplná, bez cimbálky by to prostě nebylo „ono“. A vězte, „ono“ to bylo! Díky cimbálové muzice z Mistřína s primášem Ladislavem Švidroněm.   

Velké Pavlovice se na zámku Nebílovy velmi zalíbily a dle četných ohlasů samotných účastníků vinobraní jsme se jen utvrdili v dojmu, že nejsou v rámci naší země místem neznámým. Právě naopak! Velká většina zúčastněných s úsměvem na tváři a s neskrývanou spokojeností vzpomínala na svou dovolenou ve Velkých Pavlovicích, na krásné výhledy z rozhledny Slunečná, na chvíle strávené se skleničkou v ruce v příjemném chládku vinného sklípku či na tetelící se vřelý vzduch tancující nad cyklostezkou, když si to okolo Velkých Pavlovic svištěli na kole.

Své místo na Velkopavlovickém vinobraní na zámku Nebílovy měl i stánek velkopavlovického Turistického informačního centra. S největším zájmem si lidé odnášeli propagační letáky s nabídkou ubytování, s kalendářem akcí a také s naučnou stezku Zastavení v kraji vína a meruněk. Se zájmem a nadšením slibovali jediné – ve vašem krásném kraji vína a meruněk se určitě brzy zastavíme!

Karolína Bártová


 

Fotogalerie z VELKOPAVLOVICKÉHO VINOBRANÍ na zámku Nebílovy u Plzně

Fotogalerie I. * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie II. * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerie III. * otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2014 Karolína Bártová

 

 

22-09-2014-BK