Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovické vinobraní roku 2017 nakonec vyšlo na výbornou!

Velkopavlovické vinobraní roku 2017 je již minulostí. Jsme velmi potěšeni, že můžeme s úlevou říci – minulostí úspěšnou. Vrásky na tváři všem pořadatelům, protagonistům dvoudenního bohatého programu a samozřejmě všem natěšeným návštěvníkům přidávalo jediné – předpověď počasí. Ta se nejevila nikterak příznivě, ale nakonec se „vyšší moc“ slitovala a dopřála nám dva relativně příjemné dny, bez dešťových kapek či ledového povětří.

Letos, jak si mohli pravidelní účastníci akce povšimnout, zaznamenaly velkopavlovické slavnosti vína, burčáku a úrody jednu výraznou změnu, a to ve volbě termínu akce. Ten byl z posledního prázdninového víkendu přeložen na polovinu září. Důvody jsou dva a oba naprosto prozaické. Prvním je přílišná kumulace kulturních akcí v měsíci srpnu. Jen považte – stavění hodovní máje, hody, za týden hodky a hned v závěsu Velkopavlovické vinobraní? To i ten nejotrlejší fanda folklóru jen stěží zvládá, nehledě na vítr v peněžence! Druhým důvodem posunu data konání slavnostní je burčák – směle tvrdíme, že každoroční frontman vinobraní. Koncem srpna jej mnohdy nebyl dostatek, ale už polovina září je zárukou pravého opaku. To jen potvrdil pohled na letošní vinařské městečko, kde se u stánků napěchovaných bílým i vzácným červeným burčákem řady odrůd révy vinné rojily početné davy mlsně vychutnávající pravý a nefalšovaný jihomoravský poklad.

Kromě klasického programu si mohli návštěvníci vinobraní užít netradiční, hlavně nečekané, předem neplánované a o to ve finále atraktivnější novinky. Snad jen týden před zahájením slavností se velkopavlovické radnici ohlásil pražský štáb Českého rozhlasu Dvojka, který každou sobotu vysílá živě, autenticky, přímo z místa dění pořad Výlety s Dvojkou. Tentokrát jejich volba padla právě na Velkopavlovické vinobraní. Jednalo se o nabídku, která se neodmítá. Vedoucí týmu Výletů, reportérka paní Světlana Lavičková, připravila čtyřhodinový scénář vysílání, který byl pro naše město skvělou propagací! A cena? Zcela zdarma!

Za mikrofonem se s vyprávěním o našem městě, regionu Modré Hory, vinařství, víně, krojích, folklóru, hudbě, tradicích, scénce Zarážení hory, slavnostním průvodu městem, cimbálové muzice Lašár a Ekocentru Trkmanka vystřídala řada místních občanů. Městskou radnici a vyprávění o Velkých Pavlovicích zastoupil místostarosta pan Petr Hasil, turistiku, kulturu, folklór a region Modré Hory měla na starost Karolína Bártová z Turistického informačního centra, o víně a práci na vinici poutavě vyprávěl vinař Radek Krejčiřík, o krojích paní Anna Veverková, ekocentrum patřilo paní Zitě Dvořákové, folklór Karlu Kosíkovi z cimbálové muziky Lašár a harmonikáři panu Jaroslavu Buchtovi. Jak bylo již řečeno, šlo o živé vysílání, které si posluchači rozhlasu mohli vyslechnout v přímém přenosu ve všech koutech naší republiky a samozřejmě i na otevřené scéně u přenosového vozu na Velkopavlovickém vinobraní.

Toť novinky. Ostatní program slavností Velkopavlovického vinobraní 2017 se odvíjel od zažitého a osvědčeného scénáře. Brány vinobraní se otevřely v pátek podvečer a uzavřely se až v neděli nad ránem. Vybírat bylo skutečně z čeho. Na své si doufejme přišli všichni, ať už vyznavači tradiční dechovky, cimbálovky i fanoušci alternativnějších či méně obvyklých žánrů. Poslechnout si bylo možné pel mel složený z dechovky Bílovčanka, cimbálovky Lašár, bendu Petra Bendeho s cimbálovkou Grajcar, s Modrým cimbálem zazpíval rodák z Velkých Pavlovic Roman Veverka, na harmoniku zahrál pan Jaroslav Buchta, příznivci tvrdé hudby rozhodně nepohrdli pozvánkou na vystoupení skupiny Kožuch – Kabát revival, jako ve starých časech první republiky si připadali posluchači skupiny Melody Gentlemen, jazz zahrál oblíbený Flash Band, vystoupili verbíři, dětské folklórní soubory Sadováček a Floriánek z Velkých Pavlovic, Žižkovjánek z Moravského Žižkova, cimbálka OliNa z Hodonína, nechyběl slavnostní krojovaný průvod městem ani hřeb vinobraní – scénka Zarážení hory.

K tomu tekl burčák proudem, ochutnávalo se víno nesčetného množství odrůd a spousty gurmánských lákadel sladce i pikantně vonících snad ze všech světových stran. Především dětičky se rojily okolo stánků řemeslného jarmarku, který nabízel krásné rukodělné výrobky, šperky, hračky a spousty jiných překrásných nezbytností.

Vinobraní se vydařilo, což jednoznačně podtrhují reakce námi dotázaných návštěvníků místního infocentra. Ti se shodli, že na Velkopavlovické vinobraní utíkají z megalomanských akcí, jaké jsou kupříkladu v Mikulově či ve Znojmě, právě proto, že je u nás slavnost komornější, klidnější a užijí si zde do syta všeho, za čím je srdce táhne. A to je hlavně burčák, folklór a tradice. U nás najdou vše jmenované, devizou je klid, pohoda a vítaná absence davů.

Kéž vše u nás naleznou i za rok, na Velkopavlovickém vinobraní 2018.
Již nyní srdečně zveme!

VELKOPAVLOVICKÉ VINOBRANÍ 2017

Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal / 18.9.2017

  189839