Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

VELKOPAVLOVICKÉ VINOBRANÍ? Někteří si na něj skočili padákem :-)!

Burčák, víno, hudba, zpěv!

To vše a ještě mnohé další nechybělo na letošním Velkopavlovickém vinobraní. Místní slavnosti úrody jsou již minulostí. S radostí můžeme konstatovat, že minulostí úspěšnou. Přálo jim počasí, příjemný program laděný na strunu veškerého vkusu a napříč generacemi, jistota tradičních událostí, očekávání neotřelých novinek, v neposlední řadě rozumné vstupné a od toho se přirozeně odvíjející zájem a vysoká návštěvnost.

Páteční hudební jízda

Dle letitého a osvědčeného harmonogramu byly slavnosti Velkopavlovického vinobraní zahájeny v pátek podvečer. Brány se otevřely nejen milovníkům burčáku a vína, které doslova zaplavily vinařské městečko, ale také vyznavačům hudby a tance. Na podiu hlavní scény za sokolovnou se vystřídaly skupiny The Surprise s frontmanem Stanislavem Prachařem, věhlasný Hradišťan s Jiřím Pavlicou a skupina Junior Band s excelentní zpěvačkou Karolínou Osičkovou. Na své si tak přišli jak rockeři, tak folkloristé nebo popíci, ale hlavně všichni ti, co se rádi pobaví, zazpívají si a zatančí. Přesně tak se dělo hluboké páteční noci.

V sobotu nejen na folklór

Jen co se návštěvníci dvoudenních slavností prospali, vyrazili s letním žhnoucím sluncem nad hlavou vstříc zážitkům hlavního dne vinobraní. Už od jedenácté hodiny dopolední na ně čekal bohatý a velmi rozmanitý program.

Úvod patřil dětem. Na hlavní scéně vystoupil dětský folklórní soubor při místní Mateřské škole Sadováček, po kterém se nejen děti mohly pokochat podívanou na um šermířů či středověké divadlo. Dospělí si zajisté vychutnali úžasnou prvorepublikovou hudbu v podání kapely Melody Gentelmen s Karlem Hegnerem.

Hned dva průvody, krojovaných městem a s retro kočárky

Mezi programové stálice patří tradiční průvod krojované chasy městem. Tak jako každý rok hoši nesli na svých ramenou obrovské hrozny révy vinné co by typický symbol Velkopavlovického vinobraní. Děvčata si na rozdíl od hodovních slavností oblékla krom bohatých krojů i skromnější červenice, spolu s nimi vyrazila spousta ženáčů, vdaných paní a dětí. Čelo průvodu ozvláštnili jezdci na koních a za nimi vozy tažené koňskými spřeženími, všichni vykračující do rytmu pochodu dechové kapely Bílovčanka. 

Letos to však nebyl jediný průvod, kterým se mohlo oko návštěvníka vinobraní pokochat. Městem prošel i velmi atraktivní průvod starodávných kočárků, vedených ženami a malými dívenkami oděnými do nazdobených historických kostýmů. Vydaly se na promenádu městem z výstavy retro kočárků sběratelky paní Ivy Veverkové, kterou bylo možné zhlédnout v Disco clubu Millenium. Tato výstava byla novinkou letošních slavností, ne však jedinou.

Skočíme si na vinobraní, padákem!

Na slavnosti si bylo možné doslova a do písmene zaskočit třeba padákem, v tandemu! Přesně takový doprovodný program premiérově nabízel Letecký klub Nad krajem André na místním letišti. Protože bylo předpisové počasí, využila této nabídky řada odvážlivců. Právě ti, kteří okusili adrenalin a euforii volného pádu, si jako jediní mohou s čistým svědomím říci: "Skočili jsme si na Velkopavlovické vinobraní!"

Hora zaražena

A další programové stálice? Samozřejmě scénka Zarážení hory v podání velkopavlovické chasy a ochotníků, veřejností vždy dychtivě očekávaný vrchol vinobraní. Především občané města rok co rok zvědavě vyčkávají, jak se divadelní amatéři vypořádají s aktuálními tématy, která zmítají současným děním ve městě. Vězte, ani letos nezklamali. S vtipem a grácií se opřeli i do těch nejpikantnějších událostí a turbulencí, které se dnes a denně propírají. Scénka byla podtržena krásným tanečním a pěveckým vystoupením, na které navázal pro mnohé návštěvníky milující jihomoravský folklór skutečně zlatý hřeb, vystoupení souboru Břeclavan.

Břeclavští tanečníci ovládli pódium za sokolovnou, velkopavlovická cimbálová muzika Lašár pak sál sokolovny, večer předal Břeclavan pomyslný štafetový kolík muzikantům dechové hudby Bílovčanka, která vyhrávala k tanci a poslechu až do samotného ukončení slavností.

Víno a burčák na každém kroku

V rámci Velkopavlovického vinobraní zorganizovali členové občanského sdružení Fora Moravia Soutěžní výstavu vín Velkopavlovické vinařské podoblasti. Přihlášená vína včetně šampiona výstavy bylo možné ochutnat ve Vinařství Baloun.

Pořád málo? Tak třeba ještě country zábava s kapelou Colorado, řemeslný jarmark se stánky naditými k prasknutí vkusným rukodělným zbožím, kolotoče, lunapark, nekonečný výběr občerstvení, sladké trdelníky, česnekem vonící langoše, pikantní gyros, míchané drinky, hektolitry burčáku, moře vína a … A už dost, to se snad za dva dny nedá všechno stihnout, vypít ani sníst!

Líbilo se vám u nás, nebo jsme vás právě zlákali? Přijeďte za rok!
Těšíme se s vámi na shledanou na Velkopavlovickém vinobraní 2017!


 

Závěrem patří poděkování...

Abychom na nikoho nezapomněli, vezmeme to stručně. Děkujeme naprosto a úplně všem, kteří se jakkoliv na organizaci a hladkém průběhu slavností Velkopavlovického vinobraní podíleli. DĚKUJEME :-)!

Velkopavlovické vinobraní roku 2016 navštívili i naši přátelé z města Ždírec nad Doubravou. Hostům se po celou dobu ochotně a pečlivě věnovali členové místního Klubu důchodců, který tímto velmi děkuje panu Koubkovi za vynikající oběd a Městu Velké Pavlovice za milé přijetí hostů a dárky.

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerie - VELKOPAVLOVICKÉ VINOBRANÍ 2016

Foto © 2016 Oldřich Otáhal

 

Pátek 2.9.2016 - Hlavní program za sokolovnou * fotogalerii otevřete kliknutím ZDE
Sobota 3.9.2016 - Výstava retro kočáků * fotogalerii otevřete kliknutím ZDE
Sobota 3.9.2016 - Jarmark a průvod krojovaných městem * fotogalerii otevřete kliknutím ZDE
Sobota 3.9.2016 - Scénka Zarážení hory a zábava za sokolovnou * fotogalerii otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2016 Oldřich Otáhal

 

 

Akce byla pořádána za podpory Vinařského fondu

 

projekt_s_podp_VF.jpg

 

 


05-09-2016-BK