Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovické vinobraní 2013, zábava "par excellence"

Sluncem prozářená sobota s datem 31. srpna 2013 se stala hlavním dnem oslav Velkopavlovického vinobraní. Nesla se ve znamení slavnostních i pracovních krojů, průvodu v čele koňmi, ozdobeného obřími hrozny révy vinné, svázaných z drobných bílých i modrých sluncem vyzrálých plodů, typického symbolu těchto oslav vína a úrody. Nechyběl ani stěžejní bod, scénka Zarážení hory, ale ani vinařská vesnička vonící bublajícím burčákem, řemeslný jarmark, děti se těšily kolotoči, sladkostmi či historickým divadlem s šermířskou show.


 

Velkopavlovické vinobraní 2013 - sobotní program...

Brány sobotního Velkopavlovického vinobraní roku 2013 byly otevřeny úderem desáté hodiny dopolední. A jako každý rok, do oběda si přišly na své hlavně děti. Pro ně byla připravena na place za sokolovnou show s názvem Ahoj prázdniny, kde se naše ratolesti setkaly nejen s řadou soutěží, školou kouzel, ale také s žáky 3.B Machem a Šebestovou a nebo si mohly zatančit na diskotéce.

Právě dětem, ale i dospělým, byl určen takřka celodenní program v parčíku za sýpkou, kde se utábořili členové historického uskupení Memento Mori. Ti nabídli všem malým i velkým zvídavým návštěvníkům atmosféru středověkého jarmarku zpestřenou ukázkami řemesel, ale také šermířskou show, soutěžemi či divadelním představením.

Odpoledne ve znamení jihomoravského folklóru a průvodu městem...

Po poledni už ovládl hlavní pódium za sokolovnou pravý jihomoravský folklór. Začala zde vyhrávat dechová muzika Fialenka z Lanžhota, kterou vystřídalo vystoupení folklórního soboru Sadováček při Mateřské škole ve Velkých Pavlovicích. Děti svým krásným, živým a hravým vystoupením jen potvrdily kam patří a že jim v žilách koluje pravá, vlídným sluncem prohřátá, krev moravského Slovácka. Staly se tak rovnocennými partnery mužáků z Presúzního sboru doprovázenými cimbálovou muzikou Lašár, kteří je vystřídali a zpívali a vyhrávali až do příchodu krojovaného průvodu.

V odpoledních hodinách směřovala veškerá pozornost ke čtvrté hodině, kdy se měl plac za sokolovnou stát opět po roce dějištěm slavnostního požehnání úrodě s následnou lidovou scénkou vinařského obřadu Zarážení hory v podání místních ochotníků. Jenomže jako vždy ztvárněnou způsobem netradičním, okořeněným notnou dávkou humoru, recese a nadsázky. 

Zarážení hory, vrchol slavností... 

Tak se i stalo. Pestrobarevný krojovaný průvod dorazil, zazpíval, úrodě bylo zdárně požehnáno a tak nastal nejvyšší čas k zasedání městské rady. A řešilo se všelicos… Na úvod bylo nutno rozetnout, zda je lepší dát si panáčka tvrdého alkoholu od pofidérního prodejce a případně oslepnout a nebo si dát pořádného burčáku a… jak to říci kulantně, no třeba - pročist se :-). Ano, naléval se nakonec raději burčák, navzdory všem možným následkům a vedlejším účinkům. Omamná vůně kvasícího moku navodila další neméně zapeklitá témata...

Zprvu se snad už jenom suše okonstatovalo budování kilometrů nových či opravených chodníků. Prý se jedná o předvolební folklór, snad už rutinu. Ale došlo i na velkolepé investiční novinky s využitím evropských dotací. Tentokrát se začalo projednávat metro. Koneckonců, to tu ještě nemáme, možná by se na to nějaký dotační program dal přišít a hlavně, máme náskok! Některé stanice už byly vybudovány v předstihu, dokonce už i s občerstvením a ubytováním! Když si dáme načas, budeme lepší než v Praze. Tam totiž metro pro ostudu hlavní metropole nejezdí až na letiště a u nás tam budeme mít výchozí stanici!

Není divu, že ochotníci po exhibici tohoto formátu sklidili obrovský aplaus. Diváci se dobře pobavili a my ještě jednou děkujeme všem ochotníkům i celé velkopavlovické chase za přípravu a skvělou interpretaci. Pokud jsme u poděkování, nesmíme zapomenout ani na ty, kteří darovali městu Velké Pavlovice hrozny potřebné k zhotovení symbolických obřích hroznů. Bílé hrozny letos věnoval vinohradník pan František Vozdecký, modré pak zajistil pan Dušan Florián z vinic vinařské firmy Radomila Balouna. Velmi děkujeme! A také touto cestou posíláme poděkování letošním stárkám a sklepnicím, které se chopily náročné mravenčí práce a hrozny navázaly.

Cimbál s Hradišťanem, tanec s Kopaničiarem a dechovka s Fialenkou...

Pokud by měl někdo pocit, že vrcholnou scénkou Zarážení hory byly všechny letošní programové pecky vyčerpány, ošklivě by narazil. Místní ochotníky totiž v závěsu vystřídala oblíbená cimbálová muzika Hradišťan v čele s úžasným zpěvákem a houslistou Jiřím Pavlicou, na který v těsném závěsu navázalo temperamentem a bezbřehou energií hýřící vystoupení slovenského folklórního souboru Kopaničiar, plné zpěvu a tance. Jen málokdo v tomto okamžiku zvolil návrat domů… Drtivá většina co zůstala si pak mohla ještě jednou poslechnout a nebo si zatančit opět s lanžhotskou dechovkou Fialenka.

Večerní rocková smršť s finalisty X-Factoru...

Večerní program se už více méně přestěhoval na druhé pódium umístěné v areálu stadionu TJ Slavoj. Zde se opět koncertovalo, tentokrát se však přitvrdilo. Folklór vystřídala rocková smršť v podání finalistů soutěže X-Factor Martiny Pártlové Jiřího Zonygy se skupinou Větry z jihu a Pool Litters z nedalekých Hustopečí.

Jarmareční veselí, country hudba i prohlídky vinařských firem...

Během celého sobotního dne Velkopavlovického vinobraní byl pro všechny návštěvníky připraven řemeslný jarmark s rozličným tradičním zbožím a ukázkami řemesel a také možnost exkurzí ve vinařských firmách Vinium, a.s. a Vinařství Radomila Balouna, na jehož nádvoří navíc celé odpoledne vyhrávala country kapela Amulet. 

 

Velkopavlovické vinobraní roku 2013 je již minulostí, brány se zavřely,
prázdniny a bujaré veselí dlouhých letních nocí končí…

Teď už jej můžeme zhodnotit jako celek a my rádi zůstaneme
u průběžného pátečního konstatování – značka „par excellence“.

 

Za rok nashledanou!

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerii I. ze sobotního dne Velkopavlovického vinobraní 2013 * otevřete kliknutím ZDE

Fotogalerii II. ze sobotního dne Velkopavlovického vinobraní 2013 * otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2013 Ing. Zdeněk Karber & Milena Karberová

 

 

01-09-2013-BK