Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkopavlovické Svatomartinské otevřené sklepy v reportáži televize NOVA

Pouhý den po svátku svatého Martina se ve Velkých Pavlovicích uskutečnila jedna z nejvýznamnějších a již tradičních vinařských akcí pořádaných spolkem velkopavlovických vinařů Víno z Velkých Pavlovic s názvem SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY. 

Nejen ochutnávka mladých velkopavlovických vín ročníku 2022 zaujala redaktory televize Nova, kteří u nás natočili více než dvouminutovou reportáž. Tentokrát přišel na přetřes ve všech pádech skloňovaný dopad ekonomické krize na hospodaření vinařů a v souvislosti s touto nepříjemnou skutečností nepopulární, avšak nevyhnutelné, promítnutí se zvyšujících výrobních nákladů do projedení ceny vína. 

Zvýšená cena je ovlivněna mnoha negativními vnějšími faktory, valícími se ze všech stran. Válka zamíchala karty na všech frontách a zdražují-li vstupní komodity, náklady podnikatelům napříč všemi odvětvími šplhají strmě nahoru. Výsledek? I za víno si připlatíme... 

Úroda hroznů byla letos dobrá. Přesto svatomartinská vína zdraží

Ekonomická krize se dotýká také vinařů. Zdražení se promítlo již na prodeji svatomartinských vín. Průměrná cena lahve tak stoupla přibližně o deset procent.

Letošní úroda je podle vinařů nad očekávání. Co jim však do karet nehraje, je ekonomická krize. "Někteří vinaři samozřejmě zdražovali naprosto logicky. Promítla se tam cena vstupu, jestli to byla nafta, obalové materiály, to všechno jsou věci, které šly nahoru, a samozřejmě tady to vinaři museli promítnout do svých cen," tvrdí předseda spolku Víno z Pavlovic Pavel Lacina.

Zdražovat tak musela letos i svatomartinská vína, která se jako první vína v roce mohou prodávat. "V rámci svatomartinských vín jsme letos zdražili o nutné náklady, tedy o obalový materiál, kam se počítá sklo, karton, etiketa a uzávěr, plus samozřejmě navýšení dopravy na rozvozy. Celkově to dělalo nějakých dvanáct procent," vypočítává vinař Martin Zborovský.

Problémem pro menší vinaře však není jen krize. "Zatím jsme zdražili o deset korun, protože si chceme udržet zákazníky. Tady k tomu nás nutí veškeré supermarkety, kde jsou velcí dovozci vína, kteří drží cenu pod sto korun," říká vinařka Helena Rubášová.

Někteří vinaři zatím na ceny nesáhli, brzy to ale prý budou muset udělat. "Ke zdražení vína dochází zcela nevyhnutelně, protože výrobcům, tedy vinařům, rostou náklady. A i výrobci to promítají do cen svých výrobků," vysvětluje ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity v Brně. Průměrná cena za lahev v menších vinařstvích se teď pohybuje mezi 150 až 250 korunami.

Ačkoliv ceny vína stále rostou, svatomartinské otvírání sklepů ve Velkých Pavlovicích mělo letos rekordní návštěvnost. Vyšší cena se ale netýká vín z předešlých let. Pokud si tedy chcete koupit levnější víno, pak právě ta jsou pro vás dobrá volba.

Reportáž TN.cz a velkopavlovických SVATOMARTINSKÝCH OTEVŘENÝCH SKLEPŮ,
konaných v sobotu 12. listopadu 2022 * otevřete kliknutím ZDE

Zdroj: https://tn.nova.cz/ / 16.11.2022