Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velkoobjemový odpad a jeho třídění

Pomalu, ale jistě je nutno pracovat a zvykat si na pečlivější systém roztřídění velkoobjemového odpadu jako nábytek a odpad z domácností složený z více druhů odpadů.  

U nábytku jako skříně jste si již zvykli, že ho je nutno rozložit na jednotlivé desky a k tomu máte na sběrném dvoře k dispozici větší paličku.  Dalším krokem a je to nevyhnutelná nutnost bude naučit se rozložit čalouněný nábytek jako jsou obyvákové sedací soupravy a křesla. Hlavním důvodem je zmenšení objemu a dále rozložení na jednotlivé komodity. Většina tohoto nábytku je složena z textilie, kterou odstraníte zalamovacím nožem a pod ní je zpravidla dřevěná konstrukce a tu rozložíte pomocí paličky. Stejně toto pravidlo bude aplikováno u veškerých odpadů, které budou ukládány na sběrném dvoře a budete na řádné dotřídění upozorněni zaměstnancem sběrného dvora.  

Tato pravidla, která budou u odpadů aplikována nejsou naším výmyslem, ale nařízením a pravidly Zákona o odpadech ČR a ten je pro nás závazný. Ruku v ruce s těmito pravidly jde i ekonomika skládkování, a to je další dopad nesplnění pravidel. Jednoduše řečeno, pokud nebudeme třídit, jak je nastaveno, budeme platit za tzv. nevytříděný odpad, který při řádném třídění jde na další recyklaci a není tak ukládán na skládce nebo na spalovně. Dostává se tak do recyklačního oběhu. 

Zdroj: Hantály a.s. / 13.11.2023