Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velké Pavlovice žijí výstavou DARY JIŽNÍ MORAVY

Tomu, kdo pravidelně sleduje webové stránky města Velké Pavlovice dozajista neuniklo, která tři slova se v současné době v tomto městečku na jihu Moravy nejčastěji skloňují. Ano, je to trojslovní spojení DARY JIŽNÍ MORAVY, neboli výstižný název velké zemědělské výstavy. Ta byla slavnostně zahájena v pátek 27. září a pokračovat bude až do neděle 29. září 2013. O zahájení jsme již informovali – více po kliknutí ZDE. A jak pokračuje výstava dál? Kdo si již všechny expoziční areály prohlédl a kdo se teprve chystá?

Vzácní hosté, tuzemští i zahraniční...

V sobotu, dne 28. září 2013, opět pořadatelé přivítají řadu vzácných hostů. V pátek se této cti dostalo senátoru Ing. Janu Hajdovi, představitelům okolních obcí, hostům ze slovenské vinařské obce Modra, studentům a profesorům rakouské Střední ovocnářsko-vinařské školy z Klosterneuburgu, studentům a pedagogům velkopavlovického gymnázia, žákům a učitelům místní základní a mateřské školy a samozřejmě i široké veřejnosti z řad občanů a návštěvníků města.

Druhý den výstavy bude Velkými Pavlovicemi opět znít němčina. Přijedou k nám zástupci Zahrádkářského spolku vinařské obce Michelhausen ležící v příhraniční oblasti Dolního Rakouska a také členové Klubu důchodců z družebního města na Vysočině Ždírce nad Doubravou. Všichni zahraniční i tuzemští hosté si za doprovodu svých průvodců prohlédnou veškeré výstavní prostory a díky podrobnému komentáři se o exponátech doví spousty faktů a zajímavostí.

Výstava DARY JIŽNÍ MORAVY nabízí k prohlídce nepřeberné množství druhů ovoce, zeleniny, odrůd révy vinné, ochutnávky vín, užitkové i okrasné rostliny, květiny, květinové vazby, ukázky umělecké tvorby z přírodnin, jako jsou panenky z šustí, pedigové ošatky, okrasné vyřezávání z čerstvého ovoce, výtvarné a slohové práce žáků a studentů, ale i drobné hospodářské zvířectvo či zemědělskou a vinařskou mechanizaci.

Meruňky - projekt „Po stopách vína, meruněk a folklóru“...

Velké pozornosti se však v rámci tohoto třídenního výstavního maratónu dostalo meruňkám. Ovoci, které je s Velkými Pavlovicemi nerozlučně spjato a jeho léty prověřená kvalita přirozeně vytvořila spolu s vínem našemu městečku výstižný slogan – „Velké Pavlovice, město vína a meruněk“. 

Dříve byly velkopavlovické meruňky pojem. Jejich lahodně sladká a osvěžující chuť, šťavnatost, sytě oranžová barva, neobvyklá velikost a mnohostrannost využití byly tou nejlepší reklamou. Velké Pavlovice se doslova ztrácely v objetí nekonečných plantáží meruňkových sadů. Alespoň jeden strom meruňky měl naprosto každý, pro svou vlastní potřebu. A tak se velmi často stávalo, že se toto ovoce v nejrůznějším zpracování objevovalo také na talíři. Jenomže časem velkopavlovické meruňky, díky přílivu mnohem levnějšího, avšak ne příliš kvalitního ovoce z dovozu, z našich spíží, sklepů a talířů pomalu vymizely.

Proto se Město Velké Pavlovice rozhodlo udělat vše pro jejich záchranu, obnovení pěstování a znovuzrození jejich věhlasu. Pomocnou ruku jim podala možnost využití dotace z Fondu malých projektů jižní Morava – Dolní Rakousko v rámci programu „Cíl 3 – Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013“. Projekt Města Velké Pavlovice dostal název „Po stopách vína, meruněk a folklóru“.

Kuchařka "Meruňky na talíři"...

Právě díky němu mohla být na pátečním slavnostním zahájení výstavy DARY JIŽNÍ MORAVY představena veřejnosti kuchařka s názvem MERUŇKY NA TALÍŘI. Najdete v ní spousty známých i naprosto neobvyklých receptů na meruňkové pokrmy, slané, sladké, nechybí ani proslulá marmeláda. Kuchařka vznikla díky úsilí a práci několika ochotných žen, které neváhaly, oprášily své soukromé sešitky s recepty, jídla navařily, napekly a dodaly je spolu s recepty k nafocení. Všem jim patří obrovské poděkování! Bez nich by tato unikátní kuchařka nikdy nevznikla.

Poetický film "Velkopavlovická meruňka"...

Dalším neméně zajímavým výstupem výše jmenovaného projektu je i krátký poetický film o meruňkách s názvem VELKOPAVLOVICKÁ MERUŇKA. Na jeho realizaci se v roli videokameramana a režiséra podílel především pan Miroslav Grégr, z jehož Videostudia dokument pochází. Zapomenout však nesmíme ani na excelentní ochotnické výkony pana Michala Lešigy a pana Libora Horáčka, kterým byl snad „um herecký“ věnován do vínku již při narození. V dokumentu zazněla také píseň Pavlovské princezny, kterou otextoval, zhudebnil i nazpíval rodák z Velkých Pavlovic pan Josef Mariál Kralovič. Krásu na jaře kvetoucích bílých, vonících meruňkových sadů, s paletou barev sobě vlastní, poeticky pojal malíř pocházející z našeho kraje pan Antonín Vojtek. 

Poetický film VELKOPAVLOVICKÁ MERUŇKA Videostudia Miroslav Grégr zažil svou premiéru taktéž v rámci bohatého programu prvního zahajovacího dne zemědělské výstavy DARY JIŽNÍ MORAVY.

 

Výstava DARY JIŽNÍ MORAVY stále probíhá, proto Vás ještě jednou
co nejsrdečněji zveme k prohlídce všech areálů a expozic
podrobnou pozvánku najdete po kliknutí ZDE.

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerie ze zemědělské výstavy DARY JIŽNÍ MORAVY * III.
- otevřete po kliknutí ZDE

Fotogalerie ze zemědělské výstavy DARY JIŽNÍ MORAVY * IV.
- otevřete po kliknutí ZDE

Fotogalerie ze zemědělské výstavy DARY JIŽNÍ MORAVY * V.
- otevřete po kliknutí ZDE

Fotogalerie ze zemědělské výstavy DARY JIŽNÍ MORAVY * VI.
- otevřete po kliknutí ZDE

 

Foto © 2013 Jiří Heinisch

Digital Art photo - www.znojmia.cz

 

 

28-09-2013-BK