Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velké Pavlovice obdržely OSKORUŠOVÝ CERTIFIKÁT

V sobotu, dne 30. dubna 2011, se uskutečnila v Tvarožné Lhotě u Strážnice jubilejní X. Slavnost oskoruší. Hlavní propagátor pěstování jeřábu oskeruše či jeřábu domácího - Sorbus domestica Mgr. Vít Hrdoušek na semináři zbilancoval uplynulých deset let projektu za záchranu tohoto, kdysi hojně pěstovaného, ovocného stromu a jeho návratu do krajiny. Několik set stromů se zachovalo hlavně v podhůří Bílých Karpat od Strážnice po Kuželov, kde ji po Slovácku nazývají „oskoruša“. V Tvarožné Lhotě najdeme i  Muzeum oskoruše.

Město Velké  Pavlovice slavnostně vysadilo první oskeruši za účasti Mgr. Víta Hrdouška v dubnu 2007 a od té doby bylo v extravilánu vysazeno dalších dvacet stromů nejen péčí města, ale i dalšími propagátory tohoto stromu.

Certifikát "Nositele oskorušové tradice" převzal  pro Velké Pavlovice místostarosta  Ing. Zdeněk Karber. Součástí obřadu byla i symbolická ochutnávka oskorušovice a hlavně převzetí mladé sazenice oskeruše, která poroste v našem městě.

 

Fotogalerii z X. Slavnosti oskoruší v Tvarožné Lhotě
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2011 Ing. Zdeněk Karber & Milena Karberová

 

02-05-2011-BK