Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velké Pavlovice mají nadějného železného muže

Nečekaně velkou sílu v sobě skrývá Marek Pálka z Velkých Pavlovic. Osmnáctiletý mladík zazářil na krajském kolesilovém čtyřboji a svými výkony mnohé překvapil.
Ne tak sebe. „Obětoval jsem tomu opravdu hodně. Na soutěž jsem se připravoval celý rok a všechno jsem tomu podřídil. Životosprávu i tréninky. Šestkrát týdně jsem byl v posilovně. A čokoládu jsem třeba neměl celý rok,“ hlásil Pálka.
K silovému trojboji ho zlanařili ve škole a soutěže se zúčastnil již minulý rok. I když ne s takovými úspěchy jako letos.
Silový čtyřboj se skládá, jak již napovídá název, ze čtyř disciplín. Jsou to tlaky s činkou na rovné lavici, trojskok z místa sounož, shyby a takzvané vznosy. Marek Pálka exceloval především v té první. V benčpresu zvedal tak jako ostatní tři čtvrtiny své váhy. Ukázal, že příprava se skutečně vyplatila.
Pouze jeden zdvih činky jej dělil od republikového rekordu. A nejlepší český výsledek činí dvaašedesát úspěšných pokusů za sebou.
Při jeho váze šedesáti kilogramů  měl na čince pětačtyřicet kilo. Kdo někdy posiloval, dovede si představit, jak těžké bylo podobný úspěch zvládnout. V celé historii soutěže od roku 1976 byli tehdy lepší jen v jediném případě.
Dařilo se mu i v dalších disciplínách a to tak, že krajské kolo vyhrál.
Stejně dobrý byl i ve shybech, které zopakoval osmadvacetkrát. Taky určitě žádný med.
Do celostátního kola však nepostoupil. Jeho čtyřčlenný tým nebyl tak silný, aby se díky celkovému součtu mezi nejlepší dostal.
Přitom nemuselo být tak veselo. Pár týdnů před soutěží si natáhl sval na ruce a dlouho to vypadalo, že na závody ani nepojede.
K tomuto sportu se dostal přes studium. Na střední integrované škole automobilní se silovému čtyřboji věnují, stejně jako na dalších brněnských zařízeních.
„Chtěl jsem to zkusit. Vlastně jsem k tomu přišel jako slepý k houslím. Ale určitě se tomu chci věnovat i nadále“, přiznal mladý sympaťák z Velkých Pavlovic, podpořen nebývalým úspěchem.

Zdroj: nový život; autor Michal Čejka

07-05-2009