Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Velikonoční koledování

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů a podle jejich pojetí se váží k ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Svůj původ mají s největší pravděpodobností v pohanských tradicích a oslavách jara, ačkoli si jejich počátky mnohé společnosti vykládají různě.

Velikonoce se pojí s řadou tradic, z nichž některé jsou již dávno zapomenuté a jiné se uchovaly dodnes. V české tradici se vžilo jako klíčový den oslav Velikonoc pondělí po Božím hodu velikonočním, které se označuje jako Červené pondělí.

Podle zvyků muži pomocí pomlázek, či žil šlehají ženy, aby neuschly. Ve Velkých Pavlovicích se stejně jako v okolí velikonoční pondělí neobejde bez obchůzky krojovaných. Velkopavlovičtí sice nepletou pomlázku na rekord, ale i tak měřila letos rovných deset metrů.

Kromě krojovaných mládenců se v letošním roce vydala do ulic i spousta malých koledníků a ti se postarali o zdraví, mládí a svěžest velkopavlovických dívek a žen pro celý rok.

Krojovaní upletli desetimetrovou pomlázku

Text: Věra Procingerová / Foto: Věra Procingerová / 18.4.2017