Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

VÁNOČNÍ STROM přišel s dětmi rozsvítit i Mikuláš

Dojemný osud sedmnácti měsíční prokřehlé Lidušky, nalezené pouhé dva dny před samotnými Vánocemi roku 1919 v zasněženém lese nedaleko Bílovic nad Svitavou spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem, stál na začátku již osmaosmdesát let dlouhého příběhu Vánočních stromů republiky. Ten se poprvé rozsvítil roku 1924 na Náměstí Svobody v Brně, k nadšení a radosti všech účastníků slavnostní chvíle, stejně jako o první adventní neděli roku 2012 ve Velkých Pavlovicích.O první adventní neděli, dne 2. prosince 2012,
byla v našem městě slavnost společného rozsvěcování vánočního stromu za doprovodu kulturního programu zorganizována zcela poprvé. Dříve se strom rozsvěcoval začátkem prosince v tichosti, bez účasti veřejnosti. Proč si však tuto mimořádnou, kouzelnou a především pro děti pohádkovou chvíli krásně neužít? Proč si nedopřát pohled do dětských očiček plných dychtících plamínků, štěstí a úžasu?

První „Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu“ ve Velkých Pavlovicích zorganizovalo Město Velké Pavlovice ve spolupráci s Turistickým informačním centrem a Základní uměleckou školou. Na úvod pozdního odpoledne pozdravila a přivítala překvapivě, až nečekaně hojný počet přítomných paní Dagmar Švástová. Připomněla původ, smysl a poselství vánočních stromů republiky, pozvala na právě probíhající výstavu ručně zdobených vánočních ozdob paní Hadačové do budovy radnice a poté předala slovo malým slavíčkům dívčího pěveckého sboru při ZUŠ. Děvčata zazpívala krásné koledy a vánoční písně, během nichž se strom před velkopavlovickou radnicí poprvé rozzářil.

Po vystoupení sborečku byli občané města seznámeni se soutěží pro adventní čas s názvem „Vánoční městečko 2012“ a vyzváni k účasti. Odměna je velmi lákavá, nádherné a vkusné vánoční dekorace, proto vás znovu vyzýváme, určitě se přihlaste, propozice naleznete po kliknutí ZDE.

Na závěr příjemného odpoledne čekalo na děti slibované překvapení. Sice zbývají do obchůzky svatého Mikuláše a jeho andělsko-čertí družiny ještě tři dny, ale na náměstí ve Velkých Pavlovicích se objevil už dnes! Doprovázel jej anděl se sněhobílými křídly a obrovským košíkem plným voňavých medových perníčků a také čert jako hora, strach z něj šel až hrůza. Mikuláš ho však jedna dvě zkrotil a tak vyvázla všechna dítka protentokrát bez sebemenší újmy, navíc si ještě odnesla perníček s cukrovou podobenkou milého Mikuláška. Překvapení vyšlo na jedničku s hvězdičkou, organizátorům se ho podařilo do posledního okamžiku utajit a tak skutečně nikdo nečekal, co se bude před radnicí dít.

 

Vánoční strom svítí, advent a s ním spojený čas rozjímání a nekonečného těšení na Ježíška začíná.....
Zkuste si jej pro letošek nezkazit zbytečným shonem, zkuste si jej užít.

 

Již nyní se na Vás těšíme nashledanou na další krásné předvánoční akci „Vánočním jarmarku u radnice“, který se letos uskuteční o třetí neděli adventní 16. prosince 2012 – pozvánku s podrobným programem naleznete po kliknutí ZDE.

Karolína Bártová

 

PS: Děkujeme touto cestou paní Ludmile Pavelkové za napečení a nazdobení nádherných perníčků, panu Petru Hasilovi, Jiřímu Schäferovi a Martinu Valentovi za herecký výkon v rolích Mikuláše, anděla a čerta, paní Květoslavě Jarošové a Mileně Karberové za secvičení pásma koled s dívčím pěveckým sborem a také členům country skupiny Colorado za ozvučení. Ještě jednou děkujeme!

 


 

 

Fotogalerii ze SLAVNOSTNÍHO ROZSVĚCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU U RADNICE
otevřete kliknutím na obrázek...

 

„Na vánočním stromku
světla planou,
radostí z očí
tu slzy kanou.
Jasností nebeskou
ozářen svět,
ráj Evou ztracený
dosáhl zpět.

 

Na vánočním stromku
dary se skví,
lásky a štědrosti
účastenství.
Bůh z lásky k člověku
štědrým se stal,
pro naše spasení
si nás seslal….“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto © 2012 Ing. Zdeněk Karber

 

 

02-12-2012-BK