Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vánoční strom před radnicí se již rozsvítil, advent začíná...

„Vánoční strom republiky, děti oči jak knoflíky, hladily mě po hřbetě, no bylo krásně na světě…“ Známá slova vánoční písničky Janka Ledeckého se možná nejednomu z nás vybavila v okamžiku, kdy se letos zcela poprvé rozzářily žárovičky na vánočním stromě před radnicí. Nadšení zrcadlící se v očích všudepřítomných dětí vykouzlilo ryzí adventní náladu, plnou nostalgie, štěstí, očekávání, nadšení a tak trošku tajemna, z nadcházejícího pohádkového času radosti…

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu patří v naší české zemičce, díky spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi a jeho nálezu malého odloženého sirotka - dívenky Lidušky v zasněžených lesích okolo Bílovic nad Svitavou, právě první neděli adventní, řečené také „železná“. Ve Velkých Pavlovicích však tato tradice zatím ještě voní novotou. První ročník, kdy se vánoční strom rozsvěcoval oficiálně, za přítomnosti široké veřejnosti a za doprovodu kulturním programem, se uskutečnil teprve loni.

Je velmi potěšující, že v rámci premiérového rozsvěcení před rokem a i druhého ročníku, které proběhlo právě včera, v neděli 1. prosince 2013, přišlo na náměstí velké množství především místních občanů. To aby se sešli, pospolu si povyprávěli a navíc, aby byli přítomni krásnému okamžiku, kdy se poprvé rozsvítí stovky světýlek na vánočním stromě před velkopavlovickou radnicí.

Aby byla adventní nálada dokonalá, nesměly chybět vánoční písně a koledy, nejlépe v podání dětí. Letos, stejně jako před rokem, rozezpívali velkopavlovické náměstí žáci místní Základní umělecké školy. Spolu se svými vyučujícími nacvičili poetické vánoční pásmo. Průvodního slova se ujala ředitelka ZUŠ V. Pavlovice Milena Karberová, která všechny přítomné přivítala a dále provázela celým kulturním programem, v němž vystoupil dívčí pěvecký sbor a mládežnická dechovka pod vedením Jakuba Kostrhuna.

Strom před radnicí se jakoby tajemně a až symbolicky rozsvítil za zpěvu písně „V půlnoční hodinu anděl se zjevuje…“, očka dětí v tu kratičkou chvíli opravdu zazářila jako samotná světýlka, zkrátka a dobře „…děti oči jak knoflíky…“. Škoda jen, že nelze prostřednictvím psaných slov zprostředkovat ten povzdech plný údivu a nadšení, u toho prostě musíte být.

Vítaným zpestřením už tak příjemného podvečera byl již na dálku kořením vonící stánek Vinařství V & M Zborovský, kde si mohl každý zakoupit čaj, horkou medovinu nebo lahodné svařené víno pro zahřátí. 

Advent začal..., čas půstu, rozjímání, očekávání, kouzel, tajemna, pohádek i vánočních příprav.
Přejeme Vám všem, aby byl co nejklidnější…

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerii ze slavnostního rozsvěcení vánočního stromu před radnicí
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Karolína Bártová

 

 

01-12-2013-BK