Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vánoční muzicírování třídy MgA. Zbyňka Bílka

Vánoční besídky Základní umělecké školy, to je každoročně příjemné zastavení v předvánočním shonu a pro mnohé uvědomění si podstaty adventu. Času, kdy se má každý z nás zklidnit, více přemýšlet, rozjímat, možná se i více dojímat nad událostmi, které nám jindy proplují mezi prsty, aniž bychom je postřehli.

Díky těmto besídkám si rodiče vystupujících dětí uvědomí, že každé z nich má právo občas zlobit, dovádět, křičet, „dělat ostudu“ 😊 (však to všichni známe…), být jednou zábavnou osůbkou a podruhé protivou. Nejdůležitější je jedno, zdraví. Pokud je dítě zdravé, má možnost na sobě pracovat, rozvíjet se, chybovat a chyby napravovat, přemýšlet na tím, kam se chce ve svém životě zařadit a pracovat na tom. Musí mít však dostatek energie a před sebou nekonečnou linku času a života.

Právě o ten, o holý život, bojoval před rokem jeden z vystupujících. Zajisté nikoho znalého poměrů ve Velkých Pavlovicích nepřekvapí, že se jedná o Míšu Bílka, devítiletého třeťáka, druhorozeného syna pana učitele MgA. Zbyňka Bílka, jehož třída právě včera, dne 21. prosince 2017, vystupovala se svou vánoční a pohádkovou besídkou v koncertním sále Ekocentra Trkmanka.

Míša svůj boj nad zákeřnou leukémií vyhrál. Nyní je mu už líp a zařazuje se do běžného života. Chodí mezi své spolužáky do školy a začal hrát společně se svým tatínkem na trubku. První krásné výsledky předvedl na besídce a nejen za svůj hudební výkon, ale hlavně za odhodlání se s optimismem a nezměrnou sílou postavit čelem velmi silnému protivníku – nemoci, sklidil obrovský potlesk.

Nemenší potlesk však potěšil všechny další vystupující. Ti se předvedli s kouzelným výběrem repertoáru od těch úplně nejmenších začátečníků až po nejstarší zkušené žáky, kteří navštěvují velkopavlovickou ZUŠ již dlouhou řádku let. Je úžasné vidět, jak se děti zdokonalují, jak besídku od besídky získávají na sebedůvěře a hrají stále náročnější skladby. A nejen to. Neskutečným benefitem těchto veřejných vystoupení je učení se jednomu pro život velmi důležitému umění, umění poprat se s trémou, pracovat na sobě, dokázat se usmát, i když strach a obavy svírají naše útroby.

Za rodiče všech žáků bych touto cestou velmi ráda poděkovala panu učiteli Bílkovi
za vše, co pro naše děti dělá, za každodenní náročnou práci, jeho přístup, empatii,
nadhled a bezbřehou trpělivost.

ZUŠ * Vánoční besídka třídy MgA. Zbyňka Bílka

Text: Za Základní uměleckou školu Velké Pavlovice Karolína Bártová / Foto: Karolína Bártová / 22.12.2017