Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

VÁNOČNÍ JARMARK U RADNICE, odpoledne jako z pohádky

Vánoční jarmark u radnice ve Velkých Pavlovicích, o čtvrté adventní neděli, se stal již krásnou tradicí. Koná se rok co rok, dlouhá léta, přesto se neomrzel a letos navíc zaznamenal radikální inovaci. Pořadatelé do ní šli s jistými obavami, přesto risk vyšel a navíc zaznamenal hned několik výrazných položek přidané hodnoty.

Snad hned na první pohled nejviditelnější změna byl posun začátku akce a to z deváté hodiny ranní na poledne, tedy hodinu dvanáctou. Návštěvníci si mohli v klidu přijít pochutnat na obědě, zabíjačkových hodech připravených mistry svého oboru z řad hasičů a vyčkat tu začátku kulturního programu. Ten se položku po položce začal odvíjet v půl druhé odpoledne.

Právě svižné tempo v kratších blocích se stalo dalším příjemným benefitem. Takto koncipovaný program prostě nenudil, lidé se díky rychlému spádu zbytečně nerozcházeli a těšili se s šálkem teplého svařáku či medoviny v rukou na další skvělé protagonisty.

Kulturní program ve znamení řady příjemných změn...

A ti byli novinkou do třetice, nakonec, navzdory všem předchozím patáliím, všeho dobrého. Letošní skládání programu se totiž stalo pro organizátory nečekaně tvrdým oříškem. Chtěli jej vytvořit dle zažitého itineráře, ale narazili. Někde možná na zarážející neochotou, kterou kvitovali s jistou rozpačitostí, někde ne snad na úplný zánik souborů, ale spíš na jejich přirozený vývoj. Řeč je konkrétně o dětské dechovce, jejíž muzikanti se z rázu na ráz stali dospěláky, osamostatnili se a nyní již nehrají při místní ZUŠ. A tak nastalo dilema, jak program vytvořit, aby bavil, zaujal a koho v určité časové tísni oslovit.

Studentský Škrpálek exceloval...

Sáhnout po studentech místního gymnázia byla trefa do černého. Jejich neotřelý program korespondující s lehkostí a optimismem studentského života nezklamal. Divadelní soubor Škrpálek zraky přihlížejících doslovně přikoval k prknům, které znamenají svět. Nejen díky bravurně odzpívaným koledám a procítěně odrecitovaným básním, ale především díky skvěle podané scénce z notoricky známého, a vlastně už tak trochu kultovního vánočního filmu, Pelíšky. Skleničky nezklamaly…

Avšak nebyl to jen studentský Škrpálek, kdo bavil, kouzlil vánoční náladu a úsměvy na tvářích. Každý korálek z programu zapadal jako do mozaiky, každý svým ztvárněním jen umocňoval atmosféru, vůni a klidné rozpoložení adventu. Ať už to bylo rozverné prozpěvování koled dětí z mateřinky, brnkání na kytary žáků ze základní školy, pásmo vánočních písní a koled mužáků Presúzního sboru či důstojné vystoupení Žesťového kvinteta při ZUŠ. Všichni byli úžasní, všichni si zasloužili potlesk, obdiv a poděkování.

Duo Bára & Eliška, vystoupení profesionálů...

Jak už to však bývá a přirozeně se očekává, každá akce s kulturním programem má mít své vygradování. Bod, na který nikdo jen tak nezapomene, zůstaneme na dlouho v jeho nitru a pokaždé v něm vyvolá malé zavibrování příjemných emocí. U slovenských sousedů mají pro toto pohnutí krásně vystihující výraz, „zimomriavky“. Právě ty mnohé z nás dostihnou, vzpomeneme-li si na jímavé vystoupení zpěvačky Báry Grůzové a klavíristky Elišky Vomáčkové. Procítěnost jejich přirozenému projevu nenechala nikoho na pochybách, že Vánoce, svátky klidu, lásky a zpomalení, jsou mezi námi…

Kouzlo pohádek vzpomněl i starosta města...

Vánoce se vším, co k nim patří. Nerozlučně, třeba jako pohádky. Ani ty nebyly o jarmarku opomenuty, vždyť Vánoce by byly bez nich poloviční. Na jejich příběhy s dobrým koncem vzpomněl ve svém projevu i pan starosta Velkých Pavlovic Ing. Pavel Procházka. Popřál všem přítomným krásné prožití vánočních svátků, úspěšný nový rok a také to, aby jejich životní příběhy měly vždy dobré konce, aby se dařilo vítězit dobru nad zlem, lásce nad nenávistí, rozumu nad hloupostí, stejně jako v pohádkách.

Jarmark, místo pro zábavu, pro každého...

Pokud máme vzpomenout na všechny pořadatele a všechny položky rozmanitého programu letošního jarmarku, nesmíme vynechat Ježíškovu výtvarnou dílničku odehrávající se taktovkou základní školy či výstavu Obrázky z plenérů studentů místního gymnázia a žáků senické ZUŠ.

Samozřejmě ani rok co rok dětmi nejdychtivěji očekávané pouštění vánočních dopisů Ježíškovi na balóncích. Na tři sta kousků se jich vzneslo k nebi, se spoustou malých či velkých přáníček. Věříme, že se všechny u rozzářených vánočních stromečků u vás doma, už za pár dnů, do posledního puntíku vyplní…

 

Přejeme Vám všem nádherné Vánoce. Buďte šťastní a radujte se ze všech maličkostí...

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerie z VÁNOČNÍHO JARMARKU U RADNICE 2014

I. blok * otevřete kliknutím ZDE
II. blok * otevřete kliknutím ZDE
III. blok * otevřete kliknutím ZDE
IV. blok * otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2014 Karolína Bártová

 


22-12-2014-BK