Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Vánoční Bratislava aneb jaký je advent u sousedů

Středisko volného času uspořádalo druhou adventní sobotu zájezd do vánoční Bratislavy. A že bylo o tuto akci velký zájem, jely hned dva autobusy. Jeden byl označený jako čertovský bus a na předním skle měl umístěn obrázek čertíka, druhý byl označen jako mikulášský a na palubní desce se usmíval Mikuláš. A nyní je na vás si určit, jaké osazenstvo bylo v jednotlivých autobusech. Odjezd byl naplánovaný až na půl devátou, i tak bylo počasí díky větru velmi mrazivé. Ten nás potom doprovázel  po celý den ve stejné mrazivé síle a mnozí z nás z něj  měli tvářičky jako „růžičky“. Ale to předcházím událostem.

Cesta ubíhala v poklidu, až na dálnici na slovenském území, pokrytou uježděnou vrstvou sněhu a místy i ledovou vrstvou. Řidiči zpomalili a zařadili se za kolonu kamionů. Při předjíždění jednoho  z nich se uvolnila vrstva ledu z plachty jednoho z nich a dopadla nám na přední sklo prvního autobusu. Ozvala se strašná rána, ale sklo vydrželo.

Po desáté hodině nás přivítalo hlavní město Slovenska - Bratislava. Po vystoupení na nábřeží vedly naše kroky ke starému divadlu, kde se nacházely malé vánoční trhy. Zde na nás dýchla vánoční atmosféra, zavoněly klobásky a svařené víno. Odtud jsme se vydali na Primaciálné náměstí, kde již bylo umístněno více stánků s různým vánočním zbožím. Ale jak jsem již v úvodu uvedla, studený vítr nás trápil po celý den. Mnozí si trhy jen prošli a další čas strávili v nákupním centru v Petržalce. A jen malá hrstka účastníků zájezdu se vydala na malý okruh historickým centrem Bratislavy.

Většina památek se nachází v historickém jádru města. Stará radnice je komplex budov vybudovaných ve 14. a 15. století a dnes je sídlem městského muzea. Michalská brána je jediná brána z původních středověkých městských opevnění a je jednou z nejstarších budov ve městě. Univerzitní knihovna, vybudovaná v roce 1756, byla používaná uherským sněmem (parlamentem) v letech 1802 - 1848. Městské centrum je charakterizováno mnohými paláci v barokním stylu. Grasalkovičův palác, vybudovaný okolo roku 1760, je dnes sídlem slovenského prezidenta a slovenská vláda má své sídlo v bývalém arcibiskupském paláci. V Primaciálném paláci, dnešním sídlem primátora, byl v roce 1805 podepsán prešpurský mír.

K známým sakrálním stavbám patří Katedrála svatého Martina, vybudovaná v 13. až 16. století, která byla v letech 1563 - 1830, korunovačním kostelem uherských králů. Františkánský kostel  z 13. století je nejstarší zachovalý kostel v Bratislavě a byl místem rytířských ceremonií. Kostel svaté Alžběty, taktéž známý jako Modrý kostelík, je vybudován v secesním stylu. Kuriozitou je podzemní (předtím nadzemní) židovský hřbitov při vjezdu do tramvajového tunelu na nábřeží, kde je i pochován rabín Chatam Sofer. Jeden ze dvou vojenských hřbitovů je Slavín, který byl vybudován v roce 1960 na památku vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Bratislavy v roce 1945.

Tak to byl letošní poslední advetní zájezd. Každý účastník si mohl nasát vánoční atmosféru, podívat se jaké je to u našich sousedů a inspirovat se tak pro následující dva týdny, které nám zbývají do vánoc. Za rok nashledanou na adventních zájezdech.

Ing. Lenka Bukovská


 

Fotogalerii ze zájezdu do adventní Bratislavy otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Ing. Lenka Bukovská

 

09-12-2013 PV