Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

V úterý bylo na sóle veselo. Zaplnili jej ženáči a čmeláci

Hodové úterý skutečně podle tradice patří ženáčům a čmeláčkům, ale krojované dívky jsou ve svých bílých sukních ten den stejně nejkrásnější. Jistě je to věc vkusu a názoru, ale stovky přihlížejících, kteří lemovali ulice, po kterých krojovaní pochodovali od třetí stárky Kateřiny Kocmanové, jenom vzdychaly nadšením a obdivem. Fotografové si klidně lehli na zem, jenom aby získali co nejkrásnější a nejoriginálnější záběr. Příchod průvodu na sólo za sokolovnou byl skutečně působivým představením i pro ty, kteří velkopavlovické hody zažívají každoročně. Když vezmou diváci v úvahu všechny hodovní dny, pak je téměř zázrakem, že krojovaní ještě mohou tančit dalších 10 hodin. Možná jsou právě proto mladí rádi, že mohou na chvilku přenechat sólo malým čmeláčkům a později pak jejich maminkám a tatínkům. O tom, jak se ženáči předvedou při známých vyhlášených sólech, pak už většinou neexistují žádné oficiální foto-dokumenty či video-nahrávky.

Hodovou úterní zábavu nepokazil ani noční déšť, právě v sále sokolovny se možná o to víc vydařilo taneční a hudební překvapení, které si chasa připravila. Jak se asi daří stárkám, stárkům, sklepnicím a sklepníkům dnes, kdy ještě celý den slaví "pohodí", o tom se můžeme jenom dohadovat. Možná jsou ještě plni síly a energie, možná už jsou naopak rádi, že je do své péče převzali nejbližští.

Mgr. Dana Růžičková


 

Fotogalerii z hodovního úterý otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2016 Věra Procingerová


17-08-2016 PV