Ve dnech 25. až 27. dubna 2014 pořádal Tandem, koordinační centrum česko-německých výměn mládeže, již 8. česko-německé setkání mládeže, tentokrát v Terezíně, a já se rozhodla tohoto víkendu zúčastnit. Tato akce byla uskutečněna pod záštitou Českoněmeckého fondu mládeže, Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a jiných institucí.
Od prvního setkání v roce 1996, na kterém byl Tandem založen, se přibližně stovka mladých lidí z Česka a Německa setkává vždy každý druhý rok, střídavě na zajímavých místech obou států. Pro letošní setkání bylo vybráno téma druhé světové války a holocaustu, které je pro oba státy obzvlášť ožehavou otázkou.
Celý víkend byl v pátek zahájen burzou organizací, které se určitým způsobem zabývají touto problematikou a provádí buď osvětu, rekultivaci památkových míst nebo dokumentaci materiálu. Společně jsme zhlédli dětskou operu Brundibár v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru. Představení dodala patřičnou atmosféru přítomnost pamětnice, která jako dítě v terezínském ghettu v Brundibáru sama účinkovala. Poté už jen zbývalo rozdělit se do workshopů, které probíhaly celý následující den.
Sobota byla vyplněná třemi vlnami seminářů, rozdělených do dvou dopoledních a jednoho odpoledního bloku. Nabídka byla opravdu pestrá a vybral si každý, z přednáškových nebo interaktivních formátů až po práci v terénu či s chytrými telefony. Mezi nejzajímavějšími workshopy stojí za zmínku například prozkoumávání někdejší důlní továrny Richard, pátrání po osudu lidických dětí, vyšetřování válečných zločinů, diskuse s izraelskými hosty a jejich pohled na dnešní situaci ve světě nebo v neposlední řadě besedy přímo s pamětníky. Mimo jiné nás poctila svou přítomností například Hana Hnátová, sestra Arnošta Lustiga. Sobotní večer pak patřil celému kruhu mládeže a pamětníkům Felixi Kolmerovi a Dagmar Lieblové.
V neděli nás pak čekalo hodnocení a shrnutí výsledků seminářů a vzájemné spolupráce mladých lidí na památných místech, také prohlídka Malé pevnosti, kterou jsme doplnili prohlídkové okruhy pro zájemce z předchozího dne. Krátkým, ale důležitým bodem programu se stal pietní akt na Národním hřbitově, kdy byl položen věnec se stuhami obou států a jednou společnou s podpisy všech zúčastněných. Společně jsme v minutě ticha mohli přemýšlet třeba o slovech pamětníků, kteří nás nabádali, abychom v budoucnu nedovolili opakování podobných tragedií, a vkládali do nás naděje.
Celá akce byla velmi dobře propracována. Jazyková bariéra byla na každém místě případně odbourávaná týmem skvělých tlumočníků a příslušnou technikou. Důležité je také poznamenat, že veškerá organizace ležela na týmu dobrovolníků a čtyřech jejich mluvčích, které jsme pokládali za naše vrstevníky. Všechny workshopy byly vedeny odbornými pracovníky různých institucí, ať už českých nebo německých, za všechny třeba Akademie věd, Památník Lidice, Památník Dachau.
Troufám si tvrdit, že nejen pro mě, ale pro všechny účastníky byla tato akce obrovským přínosem neuvěřitelného množství informací, podnětů a dojmů. Třeba také nových kontaktů podobně smýšlejících lidí, ať už ze stejného nebo jiného státu, protože atmosféra byla nejen pracovně studijní, ale také přátelská.
Na závěr bych chtěla poděkovat i paní profesorce Míchalové a Lorenzové, díky kterým jsem se o akci dozvěděla, a také ostatním bych podobné výměnné pobyty doporučila. Třeba za dva roky v Německu na shledanou!
Eliška Mainclová, septima - Gymnázium Velké Pavlovice
Fotogalerii z 8. česko-německého setkání mládeže v Terezíně s Tandemem
otevřete kliknutím na obrázek...
Foto © 2014 Archiv Gymnázia Velké Pavlovice
03-05-2014-BK