Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

V Maďarsku s projektem Erasmus+

Erasmus+, Salgotarján, Maďarsko (8. 10. – 19.10 2018) - „Digital Employment“

Od pondělí 8. října, až do pátku 19. října se uskutečnil projekt Erasmus+ u maďarského Salgótarjánu, jenž byl součástí programu Youth Exchange. Na tento projekt přijelo přes 50 účastníků ze 4 škol. Krom naší školy se projektu zúčastnily dvě skupiny ze Slovenska (Lúčenec a Stará Ľubovňa) a také skvěle připravení studenti z Rumunska.

Název celé události „Digital Employment“ by mohl napovídat tomu, že probíhal v duchu informatiky a digitálního světa, ale ve skutečnosti se jednalo o rozvíjení znalostí o marketingu a freelancingu. Celý projekt proběhl vysoko nad má očekávání a můžu říct, že jsem si tyto dva týdny náramně užil.

Začátek proběhl zcela pohodlně, když nám týmový autobus slovenského fotbalového klubu s velkým nápisem „This is my sen“ dojel až před budovu školy. V autobusu mimo naší „maďarskou“ skupinu byla také druhá skupinka z našeho gymnázia a pár studentů z Estonska, kteří jeli na projekt na Počúvadlo. Pak již začala dlouhá cesta až do opuštěného ubytování na severu Maďarska, kterou nám komplikovaly jedině velmi úzké silnice na Slovensku. 

Po přijetí do našeho hotelu na nás ve dveřích čekala organizátorka projektu Katka, která nám řekla základní pokyny a předala klíče od pokojů, kde nás čekalo mnoho překvapení. Naše první dojmy, bohužel, nebyly příliš pozitivní, jelikož téměř v každém pokoji se vyskytovala spousta berušek a molů, což nebylo moc příjemné. Problémy se naštěstí podařily lehce vyřešit. Poté náš pobyt probíhal takřka bez potíží a téměř všechny služby v hotelu byly zdarma, pokud nepočítám možnost nákupu v baru.

Když jsme se porozhlédli po hotelu, přišla na řadu první večeře, řízek a rýže, což nás na první pohled lehce překvapilo. Ovšem to byl jen začátek, poté nám šéfkuchař Mario naservíroval různé speciality jako kuřecí plátek zalitý vanilkovým pudinkem či jablečnou polévku se skořicí.

Od dalšího rána již probíhala nejdůležitější část pobytu, projekt. Každý den se skládal ze čtyř devadesátiminutových „sessions“ od půl desáté dopoledne, které byly proloženy půlhodinovými přestávkami, zvané „coffee break“, a obědovou přestávkou. Typické se pro každý workshop staly energizery. Jednalo se o různá energická cvičení, tancování či hry, které nás měly probudit na začátku dne nebo po pauze.

Krom základního programu patřily k pobytu také kulturní večery, které jsme si všichni užili. Do těchto večerních setkání patřily prezentace o našich zemích nebo talentová noc, kdy každý dobrovolně předvedl, co umí.

Teď již o samotném projektu. Během prvních tří dnů jsme měli seznamovací program, kdy jsme poznávali ostatní účastníky pomocí různých her, například jsme ke svému jménu měli přiřadit přídavné jméno se stejným počátečním písmenem, a tak se spojení jako „Dangerous Dominik“ nebo „Freaky Filip“ stala nezapomenutelná. První odpolední programy jsme si také stanovili základní pravidla a sepsali seznam obav a jejich řešení, které se naštěstí nenaplnily.

Čtvrtý den jsme začali s prvním ze dvou hlavních bodů projektu, marketingem. Ten jsme odstartovali týmovým „hledáním pokladů“, kdy jsme skrývali a posléze hledali lístečky a dopis dalšího týmu, v němž byl napsán určitý pojem spojený s marketingem. Poté již začala ta pravá projektová práce, kdy jsme hovořili o různých možnostech v marketingu, z nichž mě nejvíc zaujala diskuze o porovnání kvality a kvantity u produktů marketingových kampaní. První týden jsme zakončili vytvářením vlastní smyšlené firmy, kde se zdůrazňovaly různé formy propagace našich služeb či produktů.

Od následujícího dne jsme začali probírat i náš druhý hlavní bod projektu, což byl freelancing, o kterém většina z nás nevěděla takřka nic. Začátek byl téměř stejný jako u marketingu, když jsme opět hledali dopis s určitým pojmem. Dozvěděli jsme se tak, že freelancer je nezávisle pracující člověk, který nemá žádný stálý úvazek. K takovým „nezávislým profesionálům“ patřili i koordinátoři projektu Wiko a Katka, kteří nám tak sdělili mnoho jejich zkušeností a tipů, jak být dobrým freelancerem. Do této skupiny spadal i náš portugalský kameraman Rui Pereira, který dokonce pracoval na jedné z reklam pro automobilku Kia.

U konce hlavního programu jsme si vybírali náš názor, jestli chceme být zaměstnancem nebo volně pracujícím člověkem. Při této příležitosti jsme vytvářeli nové smyšlené firmy s kompletní strukturou firmy včetně pracovních pozic, rozpočtu atp.

Poslední dva dny jsme věnovali Erasmu+ obecně, kdy jsme si objasnili, o čem tento projekt Evropské unie je. Na závěr celého programu jsme měli rozlučkový program, kdy každý mohl napsat cokoliv na záda jiných studentů a obdrželi jsme certifikáty Youthpass a také trička s logem akce „Digital Employment“.

Na závěr musím jednoduše poděkovat organizátorům projektu Wikovi a Katce, kteří nám vyhověli de facto ve všem. Volný čas nám dokázali přizpůsobit perfektně. Poznali jsme se tak navzájem se všemi, kdy jsme s nimi hráli vybíjenou, kulečník nebo některé stolní hry. Velké díky patří také kameramanovi Ruimu, který odvedl perfektní práci (závěrečné video naleznete pod článkem). A v poslední řadě si za všechny děkuji panu učiteli Kadlecovi, který s námi dokázal tyto skvělé dva týdny přežít.

Závěrečné video z projektu * spustíte kliknutím ZDE

Gymnázium * Erasmus+, Salgotarján, Maďarsko - „Digital Employment“

Text: Ondřej Sláma, oktáva – Gymnázium Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 5.11.2018