Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

V Grand testu rosé magazínu Wine&Degustation jsou tři z pěti nejlepších vín z VOC Modré hory

Odborná porota Grand testu prestižního magazínu o víně se zaměřila na tuzemská rosé vína, typická pro letní sezónu. Mezi pěti nejlepšími se umístila dvě rosé z produkce Víno J. Stávek z Němčiček a jedno z vinařství Vít Sedláček z Vrbice.

 „Tuzemský styl rosé je specifický a odlišný od mnoha jiných růžových vín světa. Svěží kyselina, primární ovocnost a lehký zbytek cukru dělají z některých českých a moravských rosé natolik atraktivní vzorky, že s nimi naši vinaři sbírají nejednu medaili ve světových soutěžích,“ uvádí k nim Michal Šetka, šéfredaktor magazínu. V této souvislosti je na místě připomenout zatím dosud největší mezinárodní úspěch modrohorských vinařů, kdy vinařství Leoše Horáka získalo ve  velké mezinárodní konkurenci  skvělých rosé zlatou medaili na Vinalies Internationales v Paříži. Za těmito úspěchy je nejen umění zdejších vinařů, ale především unikátní podmínky pro pěstování modrých odrůd, kterými pět obcí VOC Modré hory vyniká. V posledních letech se zdejší vinaři zaměřují i na produkci rosé, která se těší vzrůstající popularitě u milovníků vín a získávají si i respekt odborné veřejnosti.

Vinařství roku Víno J. Stávek dvakrát na bronzové pozici

Víno J. Stávek, letošní vítěz kategorie malých vinařství v soutěži Vinařství roku,  se v Grand testu umístilo dvěma víny se shodným počtem 85,50 bodů. Bronzové medaile tak patří Rosé Trkmanska, Frankovka 2015, VOC Modré hory,  a zároveň Rosé Nad Zahrady, Merlot 2015, výběr z hroznů.

Vinařství se svými rosé sklízí úspěchy opakovaně. Z předchozích významných ocenění stojí za zmínku, že práve  Rosé Nad zahrady ročníku 2014 je zařazeno do Salonu vín České republiky jako jediné rosé ze stovky nejlepších vín ČR. „Myslím si, že je to právě proto, že je vyrábíme na delší ležení, což komise, která vybírá víno do expozice, která trvá rok, od vín vyžaduje,“ vysvětluje majitel vinařství Jan Stávek.

„V poslední době se u nás začínají objevovat rosé, která jsou serioznější a jeden i dva roky ležení v láhvi jim jedině prospějí,“ dává mu za pravdu šéfredaktor Wine &Degustation Michal Šetka.

Pro produkci rosé ve Víno J. Stávek je typické, že je vyrábí technologií delší a chladné macerace, což vínu dodá na plnosti, extraktivnosti a intenzitě. „Prodlouží to potenciál vína a ta působí mnohem serióznějším dojmem,“ doplňuje k rozhodnutí komise Jan Stávek.  Další specifikum byl postup zvolený právě pro ročník, z nějž vítězná vína pocházejí. „Ročník 2015 byl natolik dobrý, že jsme se rozhodli nechat zrát některá naše rosé v malých dřevěných sudech. Myslíme si, že v tak povedeném ročníku, s tak dobrou surovinou a technologií si to můžeme dovolit. Pro některé vinaře to je možná až extrémní krok, nicméně to víno si to zaslouží,“ doplňuje ke vzniku obou úspěšných vín.

Vinařství Vít Sedláček se risk s delší macerací vyplatil

Na čtvrtém místě se s 85 body umístil Rosé Cabernet Moravia 2015 z vinařsví Víta Sedláčka. „Jak se u nás říká, risk je zisk. Rosé Cabernet Moravia 2015 jsem vyrobil metodou delší macerace rmutu a tím jsem riskoval vysokou barvu a hořkou chuť ve víně. Nakonec to dobře dopadlo. Víno je plné chuti,“ uvádí ke vzniku úspěšného vína Vít Sedláček. „Myslím, že by se mělo také připomenout, co má rosé splňovat. Má to být víno, které osvěží  v letních dnech. V praxi to znamená méně zbytkového cukru,  méně alkoholu a příjemná kyselina,“ dodává k otázce na výrobu svého rosé.

Jak vítězná vína doporučují podávat samotní vinaři?

„Rosé Trkmanska je ideální na celodenní pití. Dobré je ke grilovaným specialitám s mírně pikantní úpravou. Rosé Nad Zahrady je velmi plné a společenské. Dobré je v kombinaci s asijskou kuchyní nebo ovocnými saláty,“ radí Jan Stávek těm, kteří by jeho vína chtěli ochutnat.

„Toto rosé určitě osvěží cyklisty, kteří vyšlapou táhlý kopec k nám na Vrbici, a zažene žízeň v parných dnech. Mohou si jej vychutnat třeba i v našem nově zrekonstruovaném sklepě, který pochází ze 16. století,“ zve Vít Sedláček.


VOC Modré hory, o.s.

Je prvním apelačním systémem, který svá vína vyrábí pouze z modrých odrůd révy vinné. Povolenými odrůdami z hlediska původu a kvality jsou Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Z těchto je možné uvádět na trh červená vína po 18měsíčním zrání a mladá rosé vína. VOC Modré hory sdružuje 5 obcí, Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbice. V současné době je členem 16 vinařů, hospodařících na 130 ha vybraných vinic.

Podrobné informace na * www.vocmodrehory.cz

Kontakt pro média:
Předseda VOC Modré hory
Ing. Jan Stávek, Ph.D.
mobil: 774 430 739
e-mail: jan@jstavek.cz
web: www.vocmodrehory.cz

 

 

 

 


04-08-2016-BK