Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

V Biocentru Zahájka vznikají plazníky

Dalšími objekty, budovanými v Biocentru Zahájka, které umožní rozmnožování plazů jsou tzv. plazníky. Plazník je už podle jména určený plazům. Je jedno, jestli jsou to ještěrky nebo hadi. U nás se jedná se především o ještěrky, slepýše a užovky.

Plazník tvoří konstrukce z kulatin, jež jsou do sebe zapasovány tak, aby tvořily obdélník, do kterého jsou umístěny menší větve a ty zasypány zeminou. Tím se mezi větvemi vytvoří velké množství skulin a děr, které jsou naprosto ideální jako úkryt a místo pro rozmnožování plazů. Rozklad dřevní hmoty uvnitř plazníku dokáže také přilákat některé druhy hmyzu.

Všechny práce se řídí projektem vypracovaným brněnskou firmou Atelier Fontes, s.r.o.. Stavbu realizuje Ekostavby Brno. Biocentrum Zahájka je financováno z Operačního programu životní prostředí, jež je součástí Evropského fondu pro regionální rozvoj s mottem: PRO VODU, VZDUCH A PŘÍRODU.

Věra Procingerová

 

Fotogalerii z budování plazníku otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Ing. Zdeněk Karber

 

 

15-04-2013 PV