Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

V bídou zpustošeném Afganistánu postačí dětem ke štěstí obyčejná tužka či školní sešit

V pátek 24. dubna 2009 proběhla na gymnáziu poutavá přednáška o Afghánistánu. S historií i aktuální současností této asijské země, která se řadí mezi deset nejzaostalejších států světa, studenty seznámili vojenský kaplan kapitán Martin Vařeka a podpraporčík Tomáš Karásek. Mise české armády se zúčastnili v roce 2007. Byli součástí PRT (Provinční rekonstrukční tým) týmu, který má na starosti rekonstrukci země a posílení bezpečnosti. V současné době působí v provincii Logar cca 200 českých vojáků, členů PRT týmu.

Přednáška, která se později změnila v diskusi, vyvolala mezi studenty velký ohlas. Nejenže viděli, jak se v současnosti v Afghánistánu žije – přednáška byla doplněna o prezentaci fotografií – ale zjistili též, jak je organizována česká vojenská mise a jaké konkrétní úkoly zde plní.

Pravidla působení naší armády v zahraničních misích určuje Parlament České republiky. Tato pravidla mimo jiné stanovují, jak se český voják zachová, pokud má před sebou člověka se zbraní: nesmí vystřelit jako první. Každá země má mandát pro působení v zahraničí jiný. Z této skutečnosti mnohdy pramení nedorozumění, jak to bylo zmíněno v MF Dnes v dubnu 2009.

Martin Vařeka na závěr požádal studenty o pomoc: na srpen 2009 se plánuje další cesta do provincie Logar. Studenti mají možnost konkrétně pomoci dětem v této oblasti. Jak? „Obyčejný“ sešit, tužka či míč v afghánských dětech vyvolávají nadšení. Pokud totiž chodí do školy, sedí ve stanu na zemi a píší na tabulky. Studenti na tuto prosbu reagovali velmi spontánně a na Gymnáziu se plánuje sbírka těchto školních i sportovních potřeb, které vojáci v srpnu do Afghánistánu předají.

PaedDr. Vlastimil Kropáč, ředitel Gymnázia Velké Pavlovice

 

I tak může vypadat škola ... děti z Afganistánu v podstatě ani jinou neznají

28-04-2009