Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Uzrálo ve Velkých Pavlovicích

Po nedobrovolné odmlce se v sobotu 3. července 2021 uskutečnil další ročník Velkopavlovického meruňkobraní, tentokrát s podtitulem „Uzrálo ve Velkých Pavlovicích“.  I když Covid 19 nepříznivě ovlivnil stavy personálu na ekocentru, díky šikovnosti stávajícího personálu a partnerům je za námi velmi úspěšná akce, která předčí předcházející ročníky.

Brány Ekocentra Trkmanka se otevřely v deset hodin a přes dvě pokladny celý den proudili návštěvníci, kteří neodolali pochutinám z meruněk a připravenému programu. V letošním roce jsme překročili tisícovku v návštěvnosti, bohužel díky dvěma pokladnám nevíme, kdo byl ten „první“ tisící. Nádvoří zámečku a podzámčí TJ Slavoje bylo zaplněno návštěvníky, stánky s různým sortimentem. I přes velkou návštěvnost se udržel vysoký hygienický komfort a dbalo se na dodržení platných hygienických nařízení.

Největší poptávka v letošním roce byla po domácích beleších s meruňkovou marmeládou, na druhém místě vedl vepřový guláš s meruňkami. Někteří návštěvníci jako předcházející roky přišli vybaveni krabičkami na domácí kynutí knedlíky s meruňkami. Sortiment jsme v letošním roce doplnili o obří palačinky. Novinkou byla kavárna s kávovary a kávou od Café Jordán s desertem z Pekařství Pešák&Křivka a vynikající meruňkovou zmrzlinou. Všechny meruňky, která byly použity uzrály ve Velkých Pavlovicích. Domácí marmeláda připravená na ekocentru v loňském roce a čerstvé meruňky přímo ze stromů od sadaře Jana Krejčiříka. Sortiment doplnila meruňkovice ze Šlechtitelské stanice vinařské Velké Pavlovice.

V první polovině dne se nádvořím a podzámčím linuly tóny cimbálu s lidovými písněmi v podání Cimbálové muziky LAŠÁR, která vznikla ve Velkých Pavlovicích. V druhé polovině dne vystoupil Tomáš KOČKO&ORCHESTR, kapela, která má svou hudbu pevně ukotvenou v moravské tradici.

V průběhu dne proběhly pro návštěvníky hodně zajímavé a inspirativní tři vstupy Michala Vlkolenszkiho ze Zámecké restaurace Austerlitz a ing. Pavla Laciny z Vinařství Lacinovi z Velkých Pavlovic na téma snoubení vybraných pokrmů s víny a marhulovým. Ve starém zámeckém sklepě po celý den probíhala ochutnávka vín Velkopavlovických vinařů.

Nezapomnělo se ani na soutěže. Děti soutěžily v pojídání čerstvých půlek meruněk, dospělí vyplňovali odborný kvíz samozřejmě na téma meruňky. Hlavním bodem soutěží byla výzva  Maxijedlíka Jaroslava Němce. Pro každého z pěti soutěžících byl připraven tác se dvaceti beleši s meruňkovou marmeládou a voda na zapití. Maxijedlík byl v naší soutěži poprvé pokořen, na vítěze se čekalo dlouhých 18 minut.

Letošní meruňkobraní jsme na Ekocentru Trkmanka využili k přivítání a představení dalšího obyvatele a to mláděte Sysla Richardsonova. Syslí slečna dostala oficiálně jméno Sissi a od září bude doprovázet lektora a děti v environmentálním vzdělávacím programu o syslech.

V průběhu celé akce probíhala sbírka na přímou pomoc vybrané rodině s pěti dětmi v obci Moravská Nová Ves, která díky tornádu přišla o střechu nad hlavou. Dárci si také mohli pořídit krásné krojové vývazky od Lucie Wikky Frodlové. Výtěžek ve výši 23.000 Kč bude předán v nejbližších dnech.

Partnery letošního ročníku byli: Vinařství Lacinovi, Zámecká restaurace Austerlitz ze Slavkova.

Velkopavlovické meruňkobraní podpořili: Město Velké Pavlovice, Vinařský fond, Tomáš Kočko, Lomax, Café Jordán, Obec Bořetice, JSDH Velké Pavlovice, TJ Slavoj, Vinařství Mezi horami, Vinařství Lubomír Zborovský, Vinařství Řádkovi, Šlechtitelská stanice, Vinařství Mikulicovi, Vinařství V&M Zborovští, Liga lesní moudrosti Kmen Vlci.

Velké poděkování patří sponzorům, partnerům, kolegům z ekocentra, zaměstnancům města, všem zúčastněným z Kmene vlků, všem dobrovolníkům, všem návštěvníkům a velký dík posíláme všem, kteří podpořili naši sbírku pro rodinu postiženou tornádem.

Srdečně se na všechny těšíme na dalším ročníku Velkopavlovického meruňkobraní v roce 2022 a to v sobotu 2. července.

Ekocentrum Trkmanka * Uzrálo ve Velkých Pavlovicích

Text: Bc. Zita Dvořáková, MSc, Ředitelka p. o. Ekocentrum Trkmanka / Foto: Oldřich Otáhal / 8.7.2021