Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Už pavlovská mája stójí, vršek zelený

Už pavlovská mája stójí, vršek zelený, přivezli ju koníčkama chlapci veselý...

Starobylou píseň našla v archivech vedoucí velkopavlovického Hanácko-slováckého kroužku, Zuzka Martínková. Až se ji naučí zpívat celá Velkopavlovická chasa, budou se moci pochlubit další krásnou melodií i textem.

Krásná, štíhlá "pavlovská" mája už stojí od včerejšího podvečera na sóle za sokolovnou a vítá všechny, kteří ke svým rodinám či známým přijíždějí na tradiční Velkopavlovické hody. Město vítá své hosty vymetené a vyuklízené, s vůní koláčů a dobrého jídla. Trošku postrašilo odpolední páteční počasí, ale bouřka si s deštěm slušně počkala, až mladší i starší muži zvládnou svůj každoroční úkol a zvednou svýma rukama máju do výšky. Včera jim silný vítr nadělal starosti, znovu bylo nutně zapotřebí zkušeností a silného hlasu pana Josefa Dostoupila, stejně jako síly a vytrvalosti ostatních.

Pokud jste při stavění máje na sóle chyběli, určitě si to přijďte vynahradit v neděli, která bude nejvýznamnějším hodovním dnem. Dechová hudba  Vacenovjáci už na vás čeká, jako na 8 stárek a stárků, 8 sklepnic a sklepníků, stejně jako na ostatní chasu.

Text: Dana Růžičková / 11. 8. 2017

Stavění máje 2017