Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Úroda meruněk v ohrožení? Sadaři na Břeclavsku se chystají zapálit ohně

Téměř na den přesně jako loni zasáhly i letos sady s meruňkami na jihu Moravy jarní mrazíky. Sadaři na Znojemsku již zapalovali parafínové svíce, aby kvetoucí stromy zachránili. Do sadů se chystají vyrazit i pěstitelé na Břeclavsku.

"Neztrácím optimismus a naději. Pokud nebude silně mrznout do poloviny května, tak věřím, že to ustojíme a nedopadneme tak jako loni. To jsme totiž nesklidili vůbec nic," připomněl sadař Jan Krejčiřík z Velkých Pavlovic na Břeclavsku.

V noci z úterý na středu očekává teploty okolo minus jednoho až dvou stupňů Celsia. "Lokálně bývá i chladněji. Počítáme s tím, že zřejmě v některém sadu zatopíme. Nebezpečí zde je, ale předpověď není tak zlá jako loni, kdy bylo místy i minus sedm stupňů. Aktuálně nejsou stromy tak nakvetené, některé teprve kvést začínají, na jiných ještě pupeny spí," přiblížil Krejčiřík.

Zapalování svíček chystají v noci na pátek také sadaři z Farmy U Tří dubů ve Stošíkovicích na Znojemsku. Právě tato noc má být z celého týdne vůbec nejchladnější.

Spalování propanu

Meteorologové předpovídají v údolích místy až minus šest stupňů Celsia. "Máme za sebou zatím dvě mrazivé noci, jednu ze čtvrtého na pátého dubna a druhou pak z pátého na šestého. Poprvé jsme naměřili minus čtyři, podruhé minus jeden stupeň. Kvůli větru jsme zatím omezení, co se zapalování svící týče. V sadu jsme měli rozmístěná tři stacionární zařízení na bázi spalování propanu, která se otáčejí a vytvářejí teplo směrem od koruny stromů nahoru. Takto jsme schopní zvýšit teplotu o dva až tři stupně," popsal ředitel farmy Libor Kahoun.

Většinu stromů mají ve Stošíkovicích v plném, některé pak na třiceti procentech květu. "Oproti loňsku přišly mrazíky o trošku později. Pěstujeme také jabloně, višně a švestky. Těm by to již ublížit nemělo," doplnil Kahoun.

Zdroj: Břeclavský deník / 7.4.2021