Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Unikátní Promenádě červených ve Velkých Pavlovicích vín kralovalo cuvée z Vrbice

Rubínová barva, vůně po přezrálém černém rybízu, v chuti hebké jako samet. Tak hodnotí návštěvníci Promenády červených vín ve Velkých Pavlovicích Championa výstavy. 

Jeho ochutnávka nemine žádného příchozího, hned u vstupu jim totiž vítězné víno z Merlotu a Cabernetu nalévá do skleniček jeden z pověřených organizátorů. V sále kulturního domu na ně čeká ještě ochutnávka dalších téměř dvou set padesáti vzorků červených vín, a zhruba pětina z nich je ozdobená zlatou medailí.

Unikátní soutěž a výstava vín je v republice ojedinělá. "Myšlenka vznikla už před mnoha lety, soutěž se v této podobě koná letos po páté. Navázali jsme na předchůdce Zdeňka Karbera, který ji s kolegy pořádal dřív pod hlavičkou sdružení Forum Moravium," vysvětluje Marek Suský, předseda pořádajícího spolku VOC vinice Velké Pavlovice.

Velkopavlovičtí vinaři věnují červenému vínu mimořádnou pozornost. "Půda pro jeho pěstování je tu velmi vhodná a také chceme ukázat, jak skvělé kvality může víno dosáhnout. V posledních letech bylo červené víno trochu opomíjené," dodává Suský. Díky červeným vínům nese region i turistický název Modré Hory.

V sále se ozývá cinkání skleniček, lidé jimi otáčí proti světlu, aby odhalily kouzlo barvy. Nosem nasávají ze sklenek vůni vína a poté ho zkoumavě převalují v ústech. Mnozí souhlasně pokyvují a také diskutují. "Nadechni se, vydechni a pak teprve přivoň k vínu, krásně se ti otevře," radí například mládenec partnerce. Zvukovou kulisu jim tvoří cimbálová muzika hrající u podia.

Nejvíce gratulací dnes přijímají ale Leoš a Lukáš Horákovi z blízké Vrbice. Otec se synem si sem přišli pro nejvyšší ocenění Championa výstavy za Cuvée jednička ročníku 2019. "Dovětek v názvu souvisí s narozením syna Lukáše a mého prvního vnuka. Nečekali jsme, že bude první i v soutěži, mile nás to překvapilo," poodkrývá příběh vína otec a spolumajitel Vinařství Horák, Leoš.

Jejich vítězné cuvée tvoří Cabernet s Merlotem. "Do sudu jsme ho dávali na podzim roku 2019, když se syn narodil, zrálo tři roky. Je to plné červené víno, které má potenciál se dále vyvíjet. Doufáme, že až syn vyroste, ještě ho s ním ochutnáme," dodává mladší z vinařů Lukáš.

Mimořádnou kvalitu vín na výstavě oceňuje i Libor Jestřáb, enolog soutěže. "Máme tady dvaapadesát zlatých medailí a pět velkých zlatých medailí. To je úžasný výsledek, protože tato soutěž se oproti většině soutěží v republice vymyká tím, že pro udělení zlaté medaile je potřeba dosáhnout osmaosmdesát bodů, získat je velmi těžké. O to víc nás těší, že se tady tak kvalitní vína sešla ve velkém množství," vyzdvihuje Jestřáb.

Úspěchy místních

Z místních vinařů si pro velkou zlatou medaili sáhlo i Vinařství V & M Zborovský za Frankovku, pozdní sběr 2018 a také Lubomír Zborovský za Merlot 2018. Cenu Mladá perspektiva získal Petr Esterka z Terezína u Čejče na Hodonínsku, porotce zaujal jeho Regent barrique 2021.

Fotogalerii a videoreportáž z akce PROMENÁDA ČERVENÝCH VÍN 2023
* naleznete ZDE na webu Břeclavského deníku

Co nám o pátém ročníku PROMENÁDY ČERVENÝCH VÍN prozradila
Mgr. Barbora Havlíková, tajemnice VOC vinice Velké Pavlovice, z.s.?

V sobotu 4. března 2023 se uskutečnil V. ročník soutěže Promenáda červených vín. Jedná se o jedinou soutěž červených vín nejen v České republice, ale i ve světě. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 245 vzorků od 58 vinařství.

CHAMPIONEM Promenády červených vín 2023 se stalo víno Cuvée jednička, moravské zemské víno 2019, z Vinařství Horák, Leoš Horák, Vrbice. Cenu za nejlepší "mladé víno" ročníků 2021 nazvané MLADÁ PERSPEKTIVA získalo Vinařství Petr Esterka, Terezín u Čejče, za víno Regent barrique, moravské zemské víno 2021. Cenu UNIE ENOLOGŮ za nejlepší kolekci vín získalo rovněž Vinařství Horák, Leoš Horák, Vrbice.

K poslechu zaplněné sokolovny zahrála cimbálová muzika Dúbrava z Dubňan a večerem provedl skvělý moderátor Ondřej Blaho, kterého znáte z rádia Hitradio City Brno a Dobrého rána České televize.

Děkujeme všem vinařkám, vinařům, návštěvníkům, sponzorům a městu Velké Pavlovice za podporu.

Příští ročník se bude konat v sobotu 2. března 2024. Budeme se na Vás těšit!

Vinařské akce * PROMENÁDA ČERVENÝCH VÍN 2023; VOC vinice

Zdroj: Břeclavský deník / Autor: Dagmar Sedláčková / Foto: Oldřich Otáhal / 6.3.2023