Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Umělecké fotografie velkopavlovické rodačky SONI GOLDOVÉ dobyly Vídeň

Z tvorby Soně GoldovéSedmadvacetiletá absolventka fakulty výtvarných umění v Brně SOŇA GOLDOVÁ, a současně i rodačka našeho města, vyhrála v Rakousku mezinárodní výtvarnou soutěž HENKEL ART AWARD, která se zaměřuje na moderní umění.

Mladá fotografka se do námětově volné soutěže přihlásila s pěti různými scenériemi, které vytvořila v posledních čtyřech letech. "Na mých snímcích se často objevuje architektura. Reaguji na otázky současné společnosti, na které je dobré poukázat," svěřuje se Goldová. Jeden z cyklů například zachycuje městský prostor. Jedná se ovšem o fikci. "Jsou to digitální koláže. Šlo mi o mystifikaci," potvrzuje.

Další sada je netradiční dokumentací hřišť. Za zmínku stojí i nejstarší cyklus imaginární krajiny z roku 2002. Zajímavé kompozice sestavila z věcí denní potřeby, jako jsou například boty, talíře nebo CD disky. Ve vídeňské galerii Tresor pak společně s dalšími nominovanými tvůrci vystavuje novou sérii ze své cesty do New Yorku.

Prestižní soutěž, která je určena pro autory ze střední a východní Evropy, se v tříletých cyklech věnuje fotografii, kresbě či designu. "V červnu se soutěžilo v národních kolech, odkud se postupovalo do vídeňského finále, " popisuje postupový klíč autorka, která se zpočátku věnovala spíše malbě. Pak jí ovšem učarovalo kouzlo umělecké fotografie.

Triumf v souboji s dalšími čtyřmi finalisty jí vynesl pět tisíc eur a právo uspořádat samostatnou výstavu v České republice. "Peníze určitě půjdou na fotky a cestování," říká výtvarnice, která se asi za měsíc stane maminkou. Bez fotografování si ale ani po narození dítěte neumí svůj život představit. "Doufám, že to všechno zvládnu. Už na příští rok plánuji samostatnou výstavu v Praze," má jasno.

Zdroj: Břeclavský deník, číslo 259, autor: Michal Šupálek

 

Z tvorby SONI GOLDOVÉ - "Ze života"

Zdroj: http://www.galeriemagda.cz/gmagda/sg.html