Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Učitelské noviny zaujala cesta "Zpátky do školy"


Napsali o nás * Učitelské noviny; 21. 3. 2012 
Což takhle se vrátit na pár hodin do školních lavic potažmo do školních budov, podívat se po letech co se tu změnilo a co je tu nového? To většinou bývá námětem a hlavní ideou pravidelných „Dnů otevřených dveří“, které často pořádají snad všechny školy. Avšak ten velkopavlovický den otevřených dveří s výstižným mottem „Zpátky do školy“ nabídl mnohem atraktivnější program a celkově skvělý nápad. Základní školy ve Velkých Pavlovicích si všimli i redaktoři Učitelských novin a zveřejnili o této akci velmi pochvalný příspěvek...


 

„ZPÁTKY DO ŠKOLY“ v duchu cestování a koláčů


Stává se na naší základní škole tradicí, že jedenkrát za rok pořádáme Den otevřených dveří. Tentokrát jsme se rozhodli do této prezentace školy zapojit všechny žáky. A tak už týden před touto akcí žáci plánovali, vymýšleli, jak by se jejich třída tohoto úkolu zhostila. Na poslední pracovní den v týdnu ředitelství školy vyhlásilo Projektový den.

A byl to den velmi rušný. Třídy připomínaly mraveniště, ovšem ne co do klidu. Naše děti, co se týká učení spíše pasivní, se staly nezvykle aktivními. Se zápalem vyráběly a instalovaly výzdobu. Jednotlivé třídy se předháněly, aby jejich prezentace byla co nejnápaditější a nejhezčí.

Protože učitelský sbor nechtěl zůstat pozadu, rozhodl se, že napeče koláče. U nás na jižní Moravě se jim říká svatební nebo hodové. Dívky nám vylouskaly ořechy na nádivku, silnější chlapci pomohli s mísením těsta. Pak už to bylo jen na nás.

V sobotu odpoledne se otevřely dveře školy a prohlídka mohla začít. Rodiče s dětmi třímajícími v rukách soutěžní lístky nejprve putovali na prvním stupni přes hory a doly do jednotlivých tříd, a to Z pohádky do pohádky. Se šťastným úsměvem zapisovaly názvy pohádek ať už Sněhurku a sedm trpaslíků, či tu O Šípkové Růžence a jiné oblíbené pohádky.

Na druhém stupni je už čekalo náročnější cestování Ze země do země. Na základě symbolů, tradic, typických znaků a dalších indicií malí i větší cestovatelé poznávali jednotlivé země. Cestovali ne letecky, ale po svých. Navštívili USA, Anglii, Německo, Francii, Itálii, Španělsko a dokonce i Čínu.

I v malé tělocvičně si rodiče mohli prohlédnout výrobky a práce svých dětí. Starší občané rádi zavzpomínali na svá školní léta u panelů s archivními fotografiemi školy.

Dlouhé a náročné putování zakončili všichni na tribunách ve velké tělocvičně, kde si mohli odpočinout, pobavit se pestrým vystoupením našich žáků a samozřejmě zaslouženě se občerstvit v bufetu. Soutěžící děti si zde také vyzvedly sladké odměny za správně vyplněný soutěžní lístek. Na rodiče jsme ale také nezapomněli. Ti si zde mohli dopřát oblíbený svařáček. Ovšem největší úspěch měly naše koláče - ořechové, tvarohové i povidlové, po kterých se jen zaprášilo (pro zajímavost – napeklo se asi 600 koláčků).

Když se zavřely dveře za posledním návštěvníkem, mohli jsme spokojeně konstatovat, že naše akce měla mezi veřejností úspěch, práce na tomto projektu stála za to.
Kdyby se některý učitelský sbor chtěl nechat námi inspirovat a napéct koláče, může si o recept napsat na naši školu.

 

ZŠ Velké Pavlovice * www.zs.velke-pavlovice.cz

 

www.ucitelskenoviny.cz

 

 

 

23-03-2012-BK