Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Trkmanka se vrací k lidovým tradicím, krojovou výšivkou

V dřívějších dobách neexistovala v našem kraji snad jediná žena, která by v podvečer po veškeré celodenní práci neusedla k bubínku s vypnutým plátnem a nepustila se do jemné pestrobarevné výšivky. Jehla s navlečenou bavlnkou v šikovných rukou našich babiček a maminek pomaloučku kreslila na plátýnko dokonalá umělecká díla, především na motivy květin, jež v převážné většině zdobí náš lidový oděv, kroj.

Avšak jak šel čas, začalo se toto řemeslo pomalu vytrácet. Vytlačila jej jednak možnost jednoduché a rychlé strojové výšivky, svého času i značný všeobecný úpadek zájmu místního obyvatelstva udržovat lidové tradice, ale také velká vytíženost dnešních mnohdy velmi tvrdě pracujících emancipovaných žen, zkrátka a dobře, důvodů bylo hned několik.

Nyní nastalo nádherné období renesance a výšivka se mezi nás opět vrací, musíme se jí však znovu naučit. Proto se rozhodlo Ekocentrum Trkmanka ve Velkých Pavlovicích uspořádat rukodělný kurz s názvem Tradice I. – Krojová výšivka pod vedením paní Jarmily Hrabalové a paní Libuše Surmanové.

Zájem o kurz předčil veškerá očekávání a nejtroufalejší představy a přání organizátorů. Ve čtvrtek 6. března 2014 dorazilo na ekocentrum sedmadvacet žen, od malých slečen až po starší dámy, aby se zde naučily něčemu zcela novému a nebo se zdokonalily. Některé měly totiž už s vyšíváním alespoň základní zkušenosti.

Každá z účastnic kurzu dostala „startovací balíček“. Ten obsahoval plátno, 7 barev bavlnek a jehlu. Jejich nadšení a výsledky práce můžete obdivovat v přiložené fotogalerii. Nutno závěrem dodat, že se kurzu zúčastnily ženy nejen z Velkých Pavlovic, ale také z Bořetic, Rakvic, Velkých Bílovic, Zaječí, Hustopečí, Vrbice a dokonce i ze vzdálených Lužic.

Paním Hrabalové a Surmanové velmi za skvělé vedení kurzu děkujeme a už nyní Vás zveme na další pokračování
* více o možnosti účasti na kurzu lidové výšivky najdete po kliknutí ZDE.

Karolína Bártová


 

Fotogalerii z kurzu TRADICE I. - Krojová výšivka
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Zuzana Pecháčková

 

 

 

10-03-2014-BK