Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Tři desítky DÝŇÁKŮ rozsvítily Ekocentrum Trkmanka

Zemědělská výstava DARY JIŽNÍ MORAVY zažívá ve Velkých Pavlovicích svou velkou premiéru. Ne tak však její přidružená dětská tvůrčí akce Veselé dýňobraní, která slaví své malé půlkulaté výročí, tedy prvních pět let existence. První ročník se nesl na komorní vlně, jen pár dětí si přišlo vyřezat svého dýňáčka na dvorek knihovny. A dnes, po pěti letech? Malinký dvorek byl raději vyměněn za nádvoří Ekocentra Trkmanka. Tolika dětem, jež mají zájem o krásné podzimní tvoření, by už skutečně nestačil. A tak byl navíc přidán do názvu dýňobraní příznačný dovětek … aneb Rozsvítíme Ekocentrum Trkmanka.

Letošní Veselé dýňobraní uspořádala Městská knihovna & TIC, SVČ při ZŠ Velké Pavlovice a Ekocentrum Trkmanka v pátek 27. září 2013, v den zahájení třídenní zemědělské výstavy DARY JIŽNÍ MORAVY. Proto malé výtvarníky, ohánějící se mrštně nožíky po kulatých dužinách sytě oranžových dýní, nepozorovali jen jejich vydatně pomáhající rodiče, ale také řada návštěvníků výstavy. Mnozí z nich byli hemžením okolo dýní velmi překvapeni, s neskrývaným obdivem děti chválili a svým přívětivým slovem, upřímným úsměvem a uznalým pokyvováním je podporovali v další tvůrčí práci.

Pod rukama dětí se brzy začaly rýsovat obličejíky nejrůznějších roztodivných strašidel, mnohdy vkusně doplněné přírodninami, suchými květinkami, červenými šípky, větvičkami, listy, tu a tam se z dýně vylouplo třeba i kotě nebo noční obloha… fantazii se přeci meze nekladou.

A jak známo, po takové náročné činnosti malým umělcům vždy řádně vyhládne. I na tento případ byli pořadatelé pohotově připraveni. Všichni si mohli co by občerstvení dopřát malinové a pomerančové limonády, zobnout si z plného košíku bonbónů, ale hlavně si pošmáknout na vynikajících domácích buchtách, které napekly neuvěřitelně šikovné kuchařky z ekocentra. Po lahodném perníku a osvěžujícím meruňkovém táči se jen zaprášilo. Prázdné tácy, tvářičky naduckané jako křečíci a cukr až za ušima? Toť nejlepší vysvědčení a poděkování všem kuchařinkám!

Jakmile byli dýňoví strašáci řádně vyšňořeni, přenesli je pořadatelé, rodiče a děti před budovu ekocentra. Oranžoví fešáci tu budou stát jako vojáci na stráži tak dlouho, dokud nepodlehnou zubu času. Navíc v nich večer co večer zaplápolají svíčky, aby jako malé strašidelné lucerničky rozsvítily Ekocentrum Trkmanka, čímž bude do slova a do písmene naplněn název celé akce.

 

Neváhejte a přijďte se podívat, jak to i letos veselým dýňákům sluší!

 

Karolína Bártová


 

Fotogalerie VESELÉ DÝŇOBRANÍ 2013 * I. - otevřete kliknutím ZDE

Fotogalerie VESELÉ DÝŇOBRANÍ 2013 * II. - otevřete kliknutím ZDE

Fotogalerie VESELÉ DÝŇOBRANÍ 2013 * III. - otevřete kliknutím ZDE

 

V. ročník akce VESELÉ DÝŇOBRANÍ
aneb ROZSVÍTÍME EKOCENTRUM TRKMANKA

 

Foto © 2013 Karolína Bártová

 

 

27-09-2013-BK