Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Třeťáci po roce na návštěvě v knihovně

Že knihy pro děti nejsou jenom o příběhu a o autorovi se přišly přesvědčit včera i dnes děti z obou třetích tříd místní základní školy. 

Beseda v knihovně nazvaná Kočkopes Kvído je totiž kromě veselého příběhu o holčičce, které se vylíhne neobvyklé zvířátko, které doma způsobí poprask, zavedla do světa ilustrací a jejich tvůrců – ilustrátorů a ilustrátorek. 

Povídali jsme si například o tom, co jsou vlastně ilustrace, jak obrázky do knih vznikají, jak je důležité pro ilustrátora znát děj, co je správné načasování ilustrací versus text v knize a mnoho dalšího zajímavého. Nechybělo samozřejmě čtení z knihy, které jsme originálně zkombinovali s hrou „na pana spisovatele“. Knihovnice několikrát zastavila čtení ukázky a děti zkoušely domýšlet, co by oni vymyslely jako pokračování věty. Jejich nápady byly velice kreativní a děti byly moc aktivní a častokrát se setkaly s nápadem samotného autora knihy Miloše Kratochvíla. Po ukázce jsme si ještě zkusily maličký testík se čtyřmi otázkami, ve kterém se mohly děti přesvědčit samy, jak pozorně poslouchaly text knihy a co si z něj vlastně pamatují.

Po ukázce z knihy sebou už děti neposedně poposedávaly, takže byl pravý čas na úkol, který si pro ně knihovnice připravila. Rozdělení do tří skupinek dostaly svůj stolek s osmi dětskými knihami. Jejich úkolem bylo popárovat správně dvojice knih, které ilustroval stejný člověk. Od originálních postaviček Adolfa Borna, či podle namalovaných obličejů s výrazným obřím nosem až po jednoduché kontury a lá Dášenka pana Čapka. Všechny skupiny v obou třídách to zvládly rychle a úplně na jedničku.

A pak konečně došlo na to, na co se nejvíce děti těšily už při příchodu do knihovny. Aby si mohly samy prohlížet knihy, procházet si ty pro ně neskutečné řady knih v regálech… A samozřejmě dostatečně vyzkoušely edukativní nástěnné hračky, které pro ně byly od loňska velkou a příjemnou novinkou.

A protože se kniha Kočkopes Kvído moc zalíbila, odnesla si ji paní učitelka rovnou s sebou, aby se čtením napínavého příběhu pokračovaly s dětmi ve škole. A navíc knihovnici slíbily, že ve výtvarné výchově namalují svého Kvída a pak nám obrázky dají na výstavu do knihovny. Takže doufám, že brzy si budou moci všichni návštěvníci knihovny prohlédnout naše šikovné malé ilustrátory a ilustrátorky.

Městská knihovna * Žáci 3. tříd navštívili knihovnu; Beseda s knihou Kočkopes Kvído

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny Velké Pavlovice / Foto: Lucie Gawlová & Karolína Bártová / 7.10.2021