Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Tip na dovolenou "Za vínem, sluncem a slanou vodou"

Slogan z titulku beze zbytku naplníte pobytem na poloostrově Pelješac v Chorvatsku. Poloostrov proslavila mořeplavba a víno. A tak není divu, že již při prvních kilometrech Pelješacem se začínají objevovat vinice, která vás budou provázet skoro celým poloostrovem.Pelješac je 65 km dlouhý a 3 až 7 km široký. Vápencové, poměrně vysoké hřebeny se táhnou podél pobřeží. Mezi nimi se ve středu poloostrova rozkládají úrodné krasové pole proslulé nejlepšími druhy chorvatské vinné révy. Zdejší vinohrady, šplhající vysoko do svahů, jsou pečlivě obdělávány.

Vinařské obce Dingač, Potomje a Trsteník jsou domovem nejvíce ceněných chorvatských značkových červených vín Dingač. Známá červená vína z Pelješacu, lisovaná z hroznů vína Plavac mali, se nazývají Dingač, Plavac a Postup. Oblast, kde se tato vína pěstují a lisují ve velkých vinných sklepích, se nachází mezi osadami Orebič a Ston.

Za Orebičem roste vinná réva, z níž se lisuje víno Postup, které získalo název podle pobřežní vesnice, vzdálené odtud šest kilometrů. Po dalších třech kilometrech následuje vesnice Potomje, odkud pochází nejlepší víno, oblíbený Dingač a Plavac. Zde se nachází největší vinné sklepy na poloostrově.

Ze vsi vede nízký tunel ke strmým jižním svahům nad mořem. Těžké víno z těchto hroznů obsahuje přes 14% alkoholu. Jen víno z révy, která se pěstuje na těchto svazích se smí nazývat Dingač. Toto víno jsme ochutnali ve stylové restauraci Panoráma, vysoko nad největším městem Orebič poloostrova Pelješač. Bylo skvělé!

Že vinařství na poloostrově je velmi rozšířené svědčí poznání, že i náš hostitel při našem pobytu na Pelješaci Zdravko Jurovič obhospodařuje 22 tisíc keřů révy vinné. Ve vinném sklípku v Orebiči jsme objevili ve vitríně trofejních značek u vinaře Marušice lahvinky pocházející z Vinařství Baloun a Vinium, a.s. Velké Pavlovice. Dlužno říci, že zdejší vinaři velmi dobře znají vína z jižní Moravy.

Přispívá tomu nepochybně čilý cestovní ruch, kdy naši lidé nejen koštují víno ze strmých strání poloostrova Pelješac, ale přiváží na ochutnávku místním vinařům vzorky vín i z jižní Moravy.

A tak důvodem k opětovnému návratu na Pelješac nejsou jen prosluněné pláže, azurově čisté moře, vysoké hory, ale i přátelství s místními lidmi, které se utužuje i přípitkem znamenitých vín pocházejících z obou vinorodých krajin.

Miroslav Grégr

 

Fotogalerii krás chorvatského pobřeží a prosluněných vinic
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2011 Miroslav Grégr

 

13-07-2011-BK