Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Těšanská "víkendovka" vyšla na jedničku s hvězdičkou!

VÍKENDOVKA V TĚŠANECH – myslím, že se pro většinu návštěvníků webových stránek města Velké Pavlovice nejedná o zcela neznámý pojem. Neboť víkend v Těšanech se pravidelně opakuje už několik let vždy v jarních a také podzimních měsících. Ale pokud je mezi vámi nový čtenář, vysvětlím.

Skupina, řekněme, „nadšenců“, dvakrát ročně pořádá pro děti z farností Velkých Pavlovic, Němčiček a Bojanovic na krásné orelské faře v Těšanech tři dny s hrami, zábavou, humorem.  A jak již se nám stalo pravidelným zvykem, dobrá pověst víkendovek se rozkřikla, a tak jsme mezi sebou letos uvítali početnou skupinku děti ze Syrovic a také z Mutěnic. Takže dohromady zabralo faru v Těšanech téměř padesát účastníků. O třicet jedna dětí se tu staralo čtrnáct vedoucích a to vše pod ochrannou rukou otce Marka.

Pro letošní rok se heslem celého víkendu (ve dnech 14. až 16. října 2011) stal sv. Tarsicius, patron ministrantů. Jak už je zvykem, byla tato osobnost dětem představena humornou scénkou v pátek večer. Děti pak dostaly za úkol ve skupinkách namalovat celý Tarsiciův příběh jako komiks. K pátečnímu večeru samozřejmě patří také seznamovací hry a večerní mše vedená otcem Markem.

Sobota byla nabitá aktivitami. Od božího rána nám svítilo sluníčko, a protože na odpoledne bylo naplánováno smažení bramboráků, což děti ještě netuší, byla dopolední bojovka postavena tak, že děti prošly celé Těšany a na jednotlivých stanovištích získávaly v úkolech suroviny na výše zmíněnou pochoutku.  Některé s hrůzou v očích myslely, že pytlíčky s kořením, česnek, brambory a mléko budou jejich dnešním obědem, ale příchod zpět na faru uklidnil všechny, protože se z kuchyně linula vůně dobrého guláše. Ale na oběd jsme si musely ještě nechat zajít chuť, protože nás čekal „kurz“ správného chování ministranta v kostele vedený otcem Markem. A pak už hurá na oběd.

Po obědě jsme měli na programu doslova „voňavou práci“. Z voskových plástů jsme si vyráběli medové svíčky zdobené skořicí, hřebíčkem, lýkem aj.  No a pak jsme se rozdělili do skupinek a začalo zápolení se škrabkou na brambory. Víte jaká je to dřina dochutit bramborák tak, aby byl lepší než ostatních skupinek? Fakt makačka. Ale s dobrým koncem. Když už jsme nesmažili, využili jsme krásného počasí a hřiště za farou na míčové hry. K naší velké radosti se k nám přijel podívat otec Petr Papoušek.

To už se blížil večer a s ním i opékání špekáčků, ale hlavně obávaná stezka odvahy. Letos si ji vedoucí připravili v pohádkovém duchu, a tak děti v malém městečku mohli potkat strašidlo spolu s ježibabou, vyskytla se také velká koncentrace víl a bílých paní, králů a neidentifikovatelných strašidel. Nakonec jako v pohádce dobro vítězí a na konci stezky čekala nefalšovaná Karkulka, jak jinak než s plným košíkem bonbonů. A všem překvapením ještě nebyl konec, protože nás navštívil také „novopečený“ kněz Petr Balát, ale to už bylo hodně pozdě a my museli jít spát, protože v neděli nás čekal úklid, balení a samozřejmě vyhodnocení hry. Prozradím, že vyhráli červení a právem dostali jako odměnu časopis, jak jinak než Tarsicius. Ostatní skupinky si mohly vychutnat alespoň sladkou drobnost.

Zvyk je železná košile a já bych určitě chtěla poděkovat nejen rodičům za výborné buchty, ale především všem těm čtrnácti dospělým a „polodospělým“, kteří tráví dlouhé hodiny v páteční večery na faře a dohadují se (ale vždy jen v dobrém) jestli ta hra je lepší než jiná, a tráví s dětmi zcela bez jakýchkoliv odměn a ovací celý víkend a snaží se, aby si to opravdu všichni užili. A já myslím, že to letos bylo opravdu „príma“.

Eva Sadílková

 

Víkedovka TĚŠANY - podzim 2011 * I. * otevřete kliknutím ZDE
Víkedovka TĚŠANY - podzim 2011 * II. * otevřete kliknutím ZDE


 

Pohádkoví účastníci letošní podzimní víkendovky v Těšanech

 

 

21-10-2011-BK