Začátkem měsíce máje, konkrétně 6. května 2025, se na sociální síti Facebook objevila na profilu České rady dětí a mládeže následující zpráva:
"Máme dva nové mladé delegáty do OSN! A druhým rokem také jednoho delegáta klimatického. Zájmy českých mladých lidí budou v OSN zastupovat Terezie, Jakub a klimatický delegát Petr. Seznamte se s jejich prioritami a cíli.
Terezie Hiclová (@terihiclova)
* Ve svém mandátu se zaměří na zapojení mladé generace do
bezpečnostních témat, zejména v oblasti hybridních hrozeb a obrany
demokratických hodnot.
Jakub Rychlý (@jsemfast)
* Za hlavní myšlenku svého mandátu považuje participaci
mladých lidí, podporu podnikavosti a budování komunitní struktury, která
přetrvá i po skončení mandátu. Mezi jeho klíčová témata patří dostupné
vzdělávání, pracovní příležitosti, inovace a bydlení.
Petr Balvín (@balvpetr)
* Během mandátu cílí na propojení aktérů v sektoru
environmentální bezpečnosti, prevence závažných havárií a vlivů na veřejné
zdraví pod záštitou klimatických opatření.
Delegáty nyní čeká příprava v Česku, výjezd ke stálé misi ČR
při OSN v Ženevě a na podzim i účast na Valném shromáždění OSN v New Yorku.
Celý program koordinuje Česká rada dětí a mládeže v úzké
spolupráci s Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Ministerstvo
školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo životního prostředí."
Zavětřili jsme, neboť TEREZIE HICLOVÁ je mladá a velmi aktivní žena, mimo jiné i cestovatelka, z Velkých Pavlovic. V čem však bude spočívat její funkce Mladé delegátky OSN? O co vůbec jde? Přiznáme se, že jsme více méně vůbec netušili, a tak jsme začali prostřednictvím „strýčka Googlu“ hledat. Výsledek našeho pátrání uvádíme včetně odkazů níže.
Terezii Hiclové upřímně a srdečně blahopřejeme, jsme na svou
rodačku pyšní a hrdí!
Kéž se jí v nové životní roli daří.
Program MLADÍ DELEGÁTI ČESKÉ REPUBLIKY DO OSN
* Cílem Programu Mladých delegátů ČR do OSN je vytvářet most mezi mladými Čechy a Češkami a Organizací spojených národů. Na jednu stranu zajišťuje reprezentaci české mládeže v této organizaci a na druhou stranu o ní šíří povědomí prostřednictvím aktivit mladých delegátů v České republice.
* Mandát Mladého delegáta ČR do OSN získává mladý člověk ve věku mezi 18–25 po absolvování výběrového řízení, a to období přibližně jednoho roku. Delegáti jsou od ročníku 2024/25 tři – dva mladí lidé (jedna z nich aktuálně Terezie Hiclová z Velkých Pavlovic), kteří jako mladí delegáti mají možnost se v rámci svého mandátu zúčastnit jednání v Ženevě nebo New Yorku, kde mají delegáti jednotlivých zemí proslov před třetím výborem v rámci Valného shromáždění OSN. Ve svých projevech se zaměřují na témata spojená s problémy mladých lidí jak v jejich domovských zemích, tak i v globálním měřítku. Třetím mladým delegátem/delegátkou je pak Klimatický mladý delegát do OSN, který se v rámci svého mandátu zaměřuje specificky na problematiku změny klimatu a kromě částečného překryvu se zbývajícími dvěma delegáty v obecných otázkách naplňování SDGs a vzájemné spolupráce se též účastní specifických výjezdů souvisejících se změnou klimatu, jako jsou klimatické konference v Bonnu nebo COP.
* Dále se delegáti, dle svých možností a zájmu a dle možností Programu a jeho organizátorů, účastní dalších zahraničních setkání, kde reprezentují nejen zájmy mladých lidí, ale řeší také svoji agendu, která je provází v rámci jejich mandátu.
* Agenda je rozpracované téma, které je delegátům blízké, má souvztažnost k agendě OSN a je dle delegátů důležité jej řešit v rámci České republiky. Tato témata jsou vždy vztažena k Cílům udržitelného rozvoje. V rámci Programu měli již delegáti a delegátky například tyto agendy: Zpřístupnění neformálního vzdělávání a volnočasových aktivit pro mladé lidi se zdravotním omezením nebo postižením / Koncepční řešení zapojení mladých lidí do rozhodovacích procesů / Změna klimatu / Dezinformace, fake news a kritické myšlení.
* Delegáti se také v průběhu svého mandátu věnují sdílení své zkušenosti nabyté v rámci mandátu a informování o OSN a s ní spjatých tématech na školách či jiných setkáních, ať už studentů, či široké veřejnosti.
Historie programu MLADÍ DELEGÁTI ČESKÉ REPUBLIKY DO OSN
* OSN doporučila členským státům v roce 1981 v rámci posílení participace mládeže zahrnout mládežnické delegáty do jejich delegací na Valné shromáždění OSN. V roce 1979 iniciovala první světový rok mládeže určený na rok 1985 a k jeho desetiletému výročí vydala v roce 1995 Světový program akcí pro mládež (WPAY), kde byla účast mladých delegátů do OSN politicky ukotvena. V mezičase také vznikla Úmluva o právech dítěte. Problematice dětí a mládeže se v OSN věnuje řada struktur a agentur OSN.
* OSN opakovaně doporučovala členským státům začleňování mládežnických delegátů do jejich delegací a v tomto ohledu je i urgovala. V roce 2007 rozšířila původních 10 oblastí světového programu pro mládež na 15. V těchto oblastech se tak mohou mladí delegáti angažovat nejvíce (jedná se o vzdělávání, zaměstnanost, hlad a chudobu, zdraví, životní prostředí, zneužívání návykových látek, soudnictví a spravedlnost pro nezletilé, volnočasové aktivity, postavení žen a dívek ve společnosti, efektivní účast mladých lidí ve společenských a rozhodovacích procesech, globalizace, informační a komunikační technologie, HIV/AIDS, ozbrojené konflikty a mezigenerační záležitosti).
* Jedny z nejstarších programů mládežnických delegátů mají země jako Dánsko, Norsko a Nizozemí (od roku 1970). Každý stát si stanovuje sám nejen míru zapojení delegátů, ale i jejich počet.
* První snahy o realizaci programu v ČR měla Česká rada dětí a mládeže v letech 2010 a 2011, nicméně z politických a ekonomických důvodů k realizaci programu zatím nedošlo. V roce 2015 se požadavek zřízení programu objevil v Národní zprávě z výstupů Strukturovaného dialogu s mládeží a na straně Ministerstva zahraničních věcí ČR iniciovali debatu o mladých delegátech také tehdejší mladí stážisti na Stálé misi ČR při OSN. Příznivé společenské podmínky napomohly rychlé realizaci pilotního ročníku programu již od poloviny roku 2016.
Více informací na webu * www.mladiosn.cz
Organizace ČESKÁ RADA DĚTÍ A MLÁDEŽE
* Česká rada dětí a mládeže byla založena v červenci 1998 osmi sdruženími dětí a mládeže. Dnes sdružuje 100 členských organizací (mezi nimi většinu celostátních organizací dětí a mládeže), představujících kolem 250.000 individuálních členů. Členy ČRDM jsou sdružení velmi malá i ta největší, včetně jedenácti krajských rad mládeže.
Poslání ČESKÉ RADA DĚTÍ A MLÁDEŽE
* Posláním ČRDM je podporovat podmínky pro kvalitní život a
všestranný rozvoj dětí a mladých lidí.
* Své poslání naplňuje ČRDM tím, že podporuje mimoškolní
výchovu a činnost svých členů, zejména snahu o vytváření právních,
hospodářských, společenských a kulturních podmínek vhodných pro jejich
činnost. ČRDM hájí zájmy svých členů vůči domácím i zahraničním orgánům,
organizacím a institucím.
Více informací na webu * www.crdm.cz
Významné osobnosti a jejich úspěchy * TEREZIE HICLOVÁ novou Mladou delegátkou OSN
Text a zpracování podkladů z Facebooku a webů www.crdm.cz, www.mladiosn.cz
: Karolína Bártová / Foto: FB Česká rada dětí a mládeže / 7.5.2025