Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Tanec pod šable, ščeglivé písničky, čerti a další maškary po letech ve Velkých Pavlovicích

V sobotu 6. února se úspěšně vrátila do Velkých Pavlovic tradiční ostatková zábava s průvodem maškar. Po svolení starosty města Jiřího Otřela se vydal průvod Velkými Pavlovicemi. Koně, kteří měli přepravovat muzikanty rozdivočili obrovští čerti. I když jeden měl snahu vykračovat do rytmu, druhý nás donutil k rozhodnutí, že v rámci zachování života muzikantů CM Lašár a basy půjdou bohužel pěšky. A cesta byla daleká. První zastavení proběhlo ve Vinařství u Krejčiříků. Stoly se prohýbaly dobrotami, hospodář s hospodyní nebyli skoupí a dobře se na nás připravili. Také se průvodu moc pokračovat nechtělo. Cestou na Penzion André nás docela profoukl nepříjemný vítr, ale na kopci nás zahřála slivovička a chleba se škvarkama. Sluníčko se pomalu chystalo do peřin a tak jsme vyrazili na cestu zpět po ulicí Dlouhá. Ve Vinařství u Lacinů, v závětří na dvoře, nás krásně zahřál svařáček a děti čajík. Všem hospodářům a hospodyním ještě touto cestou děkujeme za pohoštění a přejeme jim bohatou úrodu nejen v tomto roce.

V sokolovně byl průvod ukončen tancem pod šable a zpěvem vybraných ščeglivých písniček od šikovných zpěvaček. Děti z naší mateřské školy pod vedením p. učitelek Procházkové a Forejtové zahájily tanečky oficiální program. Ten byl opravdu pestrý – soubor Jarabinky s harmonikou, Přátelé country tentokrát  jako čarodějnice, Presúzní sbor v tradičních krojích, zpěvačky a zpěváci v průvodu. Zkrátka bylo krásně veselo až do večera.

Nezapomnělo se ani na děti, v dílničkách malovaly na kameny nebo dřevo, zdobily perníčky, tvořily maškarní masky, nebo vymalovávaly omalovánky s masopustní tématikou. Doplňkem programu bylo malování na obličej.

Na závěr programu se truchlící buditelé tradic a ostatkový průvod pod vedením otce Školastika rozloučili s basou velkopavlovickou a na dobu půstu ji pochovali.

Po celou dobu bylo zajištěno občerstvení – zabijačkové speciality od T.J. Sokol, nápoje a tradiční Boží milosti pracovníci Ekocentra Trkmanka.

Děkujeme touto cestou všem, kteří na akci přišli, všem , kteří se zúčastnili ostatkového průvodu, všem co nacvičili tradiční ostatkové tance a zpěvy, děvčatům z Klubu důchodců za pomoc při výrobě Božích milostí, za pokladnu a šatnu, Mateřské škole, Přátelům country, Jarabinkám, Presúznímu sboru za odpolední program, Štěpánovi a Ivaně za koňský doprovod.

Děkujeme sponzorům a podporovatelům  naší akce – Město Velké Pavlovice, Martínkovi, Domoeko, Víno z Velkých Pavlovic, Pekařství Pešák/Křivka, Vinařství Baloun, Vinařství Krejčiříkovi, Šlechtitelská stanice, Vinařství Lacinovi.

Speciální poděkování patří Zuzaně Martínkové, Janu Melicharovi, Jirkovi Hanzálkovi a Karlovi Vymazalovi za vynikající spolupráci.

 

Příští rok se na Vás zase těšíme!

Za pořadatele Zita Dvořáková


 

Fotogalerii z II. ročníku velkopavlovických ostatků
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2016 Oldřich Otáhal


08-02-2016 PV