Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Tajemná NOC S ANDERSENEM... děti ani knihy nešly spát

Z pátku 26. března na sobotu 27. března 2010 se v knihovnách po celé České republice udál podivný jev. Knihy v noci nešly spát, ale ožívaly pro děti, které se zúčastnily již jubilejní desáté Noci a Andersenem.

Tato akce probíhá právě v tuto noc po celé České republice a je zaměřena na podporu dětského čtenářství, které jak hlásí různé zprávy v televizi, v poslední době bojuje s ostatními médii jako je televize a především internet. Letos se do Noci s Andersenem zapojilo více jak 446 knihoven a 226 škol. A právě Městská knihovna Velké Pavlovice a Základní škola Velké Pavlovice se také staly součástí těchto statistik.

Šestnáct dětí se sešlo v podvečerních hodinách na středisku volného času a odtud se vydaly do naší městské knihovny. Příchod do knihovny vůbec nevěstil, že bychom byli očekáváni – všude zhaslá světla, žádný uvítací výbor. Už jsme chtěli odcházet s nepořízenou, když jsme zjistili, že je přece jen odemčeno a s obavami jsme vstoupili dovnitř. K našemu překvapení tu na nás čekal Král knih, který organizuje celou Noc a Andersenem, a také jeho pravá ruka – paní čarodějnice (paní knihovnice chodí po zavírací době domů a nahrazuje ji tato bytost).

Paní knihovnice-čarodejnice dětem vysvětlila, co dělají knížky, když je knihovna zavřená. Že sice krásně spinkají, ale některé se občas zatoulají, a tak děti tyto zatoulané knížky musely najít. Potom jsme si začali povídat o pohádkách – jaké kdo zná, jak takovou pohádku mezi ostatními příběhy poznáme.

Velkým oživením celého programu se stala scénka: Moderní (novodobá) Karkulka v podání studentů Gymnázia Velké Pavlovice – Karolíny Osičkové, Terezy Pláteníkové, Jaroslava Tesáka a Kamily Kunické. Tak třeba, věděli jste, že babička je závislá na internetu? Že vlk je takřka na vyhynutí? A že z myslivce se stal obávaný agent Em? Pro děti se také jistě stalo zážitkem, že tu „pravou“ Karkulku mohly poslouchat na gramofonu.

Pak následovaly další soutěže (např. pantomimické ztvárnění scének z pohádek, kdy děti měly uhádnout o jakou se jedná, v podání našich šikovných ochotníků). Čas neúprosně letěl, a tak jsme se pomalu chystali k odchodu. Abychom i ostatním návštěvníkům něco v knihovně nechali, vyrobily jsme strom Pohádkovník, na který děti malovaly své oblíbené postavičky a rekvizity z pohádek.

A protože bylo takřka čtvrt na jedenáct, když jsme z knihovny odcházeli, bylo jasné, že po cestě nás bude čekat tak trochu strašidelná a hlavně pohádková stezka odvahy. Děti se rozdělily do skupinek a postupně vyrážely na cestu, kde potkaly čarodějnici, které musely děti vymyslet zaklínadlo, princeznu, kterou musely vysvobodit ze spárů draka uhádnutím hádanky, kocoura v botách, který tak trochu plete zvířata a pak bílou paní (nebo spíše bílého pána), kterému jsme musely najít správný klíč od hradu.

Na středisku nás čekala bašta a pak se proměnilo v multikino a děti před spaním koukaly na pohádku. Ráno všichni vstávaly s prvním rozbřeskem, a tak jsme po snídani ještě hráli hry a vyráběli záložku do knížky. O půl desáté jsme se všichni rozešli domů, ale jistě příští rok najdeme stejný počet nespavců na další Noc s Andersenem.

Jistě by se celá akce nepodařila bez pomoci řady dobrovolníků, jako jsou studenti Gymnázia Velké Pavlovice, a také bez ochotné knihovnice paní Růžičkové. Všem, kteří do Noci s Andersenem nějak zasáhli, děkujeme!

Pracovnice SVČ Eva a Lenka

 

 

Fotogalerii z NOCI S ANDERSENEM ve Velkých Pavlovicích
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto: Archiv SVČ při ZŠ Velké Pavlovice

 

29-03-2010-BK