Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Táborníci zvou na výstavu "Dvacet let Morávky aneb Morávka ve vzpomínkách"

Dvacet let Morávky aneb Morávka ve vzpomínkách – tak zní název nové výstavy, kterou můžete zhlédnout do 17. června na Ekocentru Trkmanka. Výstava mapuje dvacetiletou činnost letního dětského tábora pořádaného Ing. Marií Šmídovou.

Každý rok na přelomu července a srpna putují téměř čtyři desítky dětí a jejich vedoucích s plnými kufry na čtrnáct dnů do údolí řeky Morávky, do kopců Beskyd. Za vesnicí s příznačným názvem Morávka na rozlehlé louce se nachází tábořiště s kuchyní a dvaceti pěti stany s podsadou. 

Každý rok připraví vedoucí pro malé účastníky zajímavou celotáborovou hru. A že už se za těch dvacet let hrálo her – z historie, inspirované knihami o dobrodružství, filmovými předlohami aj. Vyzkoušet si „prázdninovat“ čtrnáct dnů ve stanu, chodit na „nesplachovací“ latrínu nebo se mýt pod nebem ve vojenské sprše si vyzkoušelo již několik stovek dětí nejen z Velkých Pavlovic. 

Kouzelná příroda Beskyd, bohatý program, rodinná atmosféra učarovala mnohé účastníky natolik, že nám po mnoha letech pravidelného táboření vyrostli do vedoucích a instruktorů. Mnozí jezdí na tábor již více jak desetiletí a jsou bráni prostě jako stálý inventář. 

V mnoha letech měl tábor „namále“, hrozilo zrušení kvůli nedostatku dětí, vlastnickým problémům majitelů louky aj. V posledních letech však zažívá renesanci. V loňském roce se dokonce uskutečnily tábory dva – pro nejmladší účastníky týdenní, pro „ostřílené“ táborníky klasický čtrnáctidenní. 

To vše by nebylo možné bez obětavé práce paní Marie Šmídové, která každý rok polovinu prázdnin tráví přípravou proviantu, sepisuje seznamy účastníků a chystá vše potřebné ke zdárnému průběhu tábora. A pak čtrnáct dní vaří a vaří a vaří, protože nakrmit padesátihlavou smečku dá ve srubové kuchyni pořádně zabrat. Nutno však podotknout, že si kolem sebe vytvořila tým úžasných mladých lidí, kteří připravují zajímavý a neotřelý program na celý táborový pobyt. Práce vskutku náročná. 

Návštěvníci výstavy si tak mohou prohlédnout (účastníci zavzpomínat) bohatou činnost tábora na fotografiích, uvidí také táborové vlajky, časopisy, ukázky z celotáborových her nebo upomínkové předměty. Součástí výstavy je pracovní list pro dětské návštěvníky výstavy, kde si mohou vyzkoušet klasické táborové činnosti – uzlování, překlad do Morseovy abecedy, poznávání fauny nebo „kimovku“. 

Výstava bude ukončena 17. června v 16. 00 hod. symbolickou dražbou táborových vlajek. Takže pokud chcete mít kousek Morávky také u Vás doma, budeme rádi, když přijdete. Výstava je otevřená každý pracovní den od 7.00 hod. do 15.30 hod. a v sobotu 10. 6. a neděli 11. 6. od 14.00 hod. do 17. 00 hod. 

Za tým současných i bývalých vedoucích Eva Sadílková

Velký dík patří Evě Sadílkové za celkovou koncepci výstavy, kde z dostupných materiálů vybrala právě ty, které ukazují nejen na programy táborů, ale i atmosféru, zaujetí a nálady dětí.

Ing. Marie Šmídová, hlavní vedoucí LDT Morávka

Ekocentrum Trkmanka * Výstava fotografií Dvacet let Morávky aneb Morávka ve vzpomínkách

Text: Eva Sadílková & Marie Šmídová / Foto: Archiv LDT Morávka / 5.6.2017