Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Tá pavlovická mája tenká...

Stojí jako symbol hodů, symbol prosperity města i síly a životní energie velkopavlovické chasy od včerejšího pozdního večera na svém pravidelném místě. Shlíží na město umetené, uklizené a nastrojené, připravené na jednu z nejvýznamnějších slavností roku. Tři hodovní dny jsou skutečně za dveřmi.

Jako v každém roce se také včera vpodvečer sešla za sokolovnou nejenom velkopavlovická chasa, ale také mnozí "silní a zdraví" velkopavlovičtí muži, aby pod taktovkou pana Josefa Dostoupila postavili máju ručně, tak jak velí tradice. Pro místní, kteří se také přišli podívat, to byla první příležitost v řadě slavnostních hodovních dnů posedět se svými přáteli, vyměnit si pár zajímavostí a těšit se na další hodovní setkání. Přišli i zvědaví turisté a další návštěvníci, pro všechny pak zrovna včera bylo připraveno skutečně velice napínavé divadlo.

Přes všechnu snahu a usilovnost borců se horní konec máje, kterou začali zvedat podle plánu po šesté hodině k večeru, bohužel ulomil a strhl sebou i připravené osvětlení. Bylo to skvělým důkazem toho, jak náročné, složité a také docela nebezpečné je tradiční ruční stavění máje. Ke slovu znovu přišla zkušenost pana Dostoupila a dalších dlouholetých pomocníků, když se muselo začít nanovo. Pokud pan Dostoupil neztratí nervy a trpělivost, bude si moci zanedlouho připsat čtyři desítky let, po které na stavění dohlíží. Vzájemná spolupráce, důsledné doržování energických pokynů Josefa Dostoupila, síla, kamarádství a sehraná parta, to byl správný základ pro to, aby se druhý pokus skvěle vydařil, koruna vztyčené máje se rozsvítila a barevné mašle zavlály do letní tmy.

Fotografie ze stavění máje si můžete prohlédnout, když kliknete na následující obrázek...

Kopie - Mája .JPG

 

18-08-2012 RD