Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Sysli ve vinohradech u Velkých Pavlovic? Jsou z Čech a jsou vítaní

Až z mladoboleslavské Radouče do Velkých Pavlovic přicestovaly čtyři desítky syslů, aby posílily tamní kolonii. Ta v posledních dvou letech, zřejmě kvůli dlouhodobé nepřízni počasí a přívalovým dešťům, zaznamenala obrovský početní pokles.

„Z původních stovek syslů zde přežívají již pouze jednotlivci. Na dovezené sysly čeká rozmanitá krajina se sady, vinohrady, zahrádkami,“ uvedla Karolína Šůlová z republikové Agentury ochrany přírody a krajiny, jež se záchranným programem sysla obecného zabývá.

Velké Pavlovice dlouhodobě patřily mezi místa s nejpočetnějším výskytem sysla v republice. „Bohužel kvůli geografické izolaci jednotlivých lokalit už nedochází k přirozené výměně zvířat tak, jako tomu bylo kdysi. Pokud kolonii zasáhne například silný přívalový déšť, který sysly zdecimuje, šance na samovolnou obnovu je téměř nulová,“ dodala koordinátorka projektu Tereza Brzobohatá. Zároveň podle ní mladoboleslavská zvířata vnesou mezi zbývající sysly ve Velkých Pavlovicích novou krev. „To znamená, že dojde ke zvýšení genetické variability a podpoří se tím další zdravý vývoj celé kolonie,“ předpokládala.

Sysel obecný patří mezi kriticky ohrožené, a tedy nejvíce chráněné druhy české přírody. „V minulosti ho lidé pronásledovali a cíleně hubili jako zemědělského škůdce. Jejich počty klesaly také kvůli změnám v hospodaření. Ubylo tak míst, která by mohl samovolně osídlit. Sysla to dovedlo až na pokraj vyhubení,“ poukázal ředitel agentury František Pelc.

Pro hlodavce, jejichž portrét si dávali i podporující vinaři na lahve s vínem, je důležitý nízký trávník, aby měli přehled o okolí. Přikrmování je podle odborníků nevhodné, potravu si totiž najdou sami.

230459

Zdroj: https://breclavsky.denik.cz / Autor příspěvku: Dagmar Sedláčková / 21.7.2021